پرتاب ماهواره BeiDou

0
(0)

سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای BeiDou، چهارمین سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای جهانی پس از GPS آمریکا، GLONASS روسیه و Galileo اتحادیه اروپا می باشد. این سیستم در سال 2000 در دسترس کاربران چینی قرار گرفته و در سال 2012 کاربران منطقه آسیا-اقیانوسیه امکان استفاده از آن را پیدا کرده اند. چین با پرتاب ماهواره های جدید موجب بهبود این سیستم تعیین موقعیت شده است.

پرتاب ماهواره

2 ماهواره جدید از سری ماهواره های BeiDou-3 به تازگی به فضا پرتاب شده اند. این ماهواره ها در تاریخ 29 جولای 2018 توسط ماهواره بر March-3B از مرکز پرتاب ماهواره Xichang در جنوب غربی استان Sichuan کشور چین به فضا پرتاب شده اند.

این دو ماهواره که ماهواره های شماره 33 و 34 سیستم BeiDou می باشند، 3 ساعت پس از پرتاب در مدار خود قرار گرفته و با 8 ماهواره دیگر سری BeiDou-3 که قبلا پرتاب شده اند، به خوبی تست های لازم را پشت سر گذاشته اند. ماهواره های سری BeiDou-3 تا پایان سال 2018 تکمیل شده و به 18 ماهواره خواهند رسید.

این ماهواره ها توسط آکادمی تکنولوژی فضایی چین و آکادمی تکنولوژی پرتاب ماهواره چین ساخته شده اند. این عملیات 281 امنی عملیات فضایی ماهواره بر های March می باشد. در فیلم زیر پرتاب این ماهواره را مشاهده می کنید.

 

در تاریخ اول نوامبر 2018، ماهواره Beidou-3G که از سری ماهواره های Geostationary بوده به فضا پرتاب شده است. این ماهواره در ارتفاع 36000 کیلومتری از سطح زمین در مدار خود قرار گرفته و علاوه بر ارسال پیغام های ناوبری، با ارسال پیغام های کوتاه تصحیحاتی نقش SBAS را نیز بازی می کند. 

این ماهواره 17امین ماهواره سری سوم BeiDou و 41امین ماهواره ای است که برای سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای BeiDou توسط چین به فضا پرتاب می شود. وزن این ماهواره در حدود 4600 کیلوگرم می باشد.

 

 
Beidou-3G

در تاریخ 19نوامبر 2018، آخرین ماهواره سری سوم Beidou به فضا پرتاب شده است. با این پرتاب، سیستم تعیین موقعیت BeiDou، به صورت عملی، سیستمی جهانی شد و برای عموم در تمامی نواحی و زمان ها، قابل استفاده است.

دقت تعیین موقعیت پایه این سیستم تا 2.5 متر بهبود یافته است.

برای آشنایی با ساختار سیستم BeiDou نوشته زیر را بخوانید.

 

سیستم تعیین موقعیت BeiDou

با دیگران به اشتراک بگذارید

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.