سیستم های تصویر در Matlab

0
(0)

در نوشته های قبلی، منابع پایه برای یادگیری ابتدایی نرم افزار Matlab معرفی شده است. در این نوشته قصد دارم نحوه ی استفاده از سیستم های تصویر در Matlab را توضیح دهم. در ابتدا توضیحی درباره سیستم های تصویر و نقش آن ها در نقشه برداری ارائه خواهم داد. سپس نحوه استفاده از جعبه ابزار مربوط به سیستم های تصویر در Matlab را مورد بررسی قرار خواهم داد.

سیستم های تصویر در Matlab

سیستم تصویر چیست؟

سیستم تصویر یا Map Projection، به ابزاری ریاضی برای انتقال پارامترهایی از یک سیستم به یک صفحه اطلاق می شود. از نقطه نظر ریاضی، هر سطح کروی را می توان به کمک یک مدل به سطح بدون انحنا تبدیل نمود. این تبدیل با استفاده از نوعی پارگی (که مانند بریدن و کشیدن است) انجام می شود. به این مدل در علم ریاضیات سیستم تصویر گفته می شود.

به بیان دیگر، برای ایجاد یک نمایش دو بعدی از یک سطح خمیده مثل زمین، باید تعیین کنیم که چگونه این سطح به یک صفحه تبدیل شود. این کار توسط سیستم های تصویر صورت می گیرد. از بین تمامی سیستم های تصویر که به صدها نوع می رسند، تنها قریب به بیست سیستم تصویر هستند که عملا در نقشه برداری و ژئودزی هندسی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این سیستم های تصویر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سیستم تصویر مرکاتور
  • سیستم تصویر مرکاتور معکوس یا Transverse Mercator
  • سیستم تصویر مخروطی لامبرت
  • سیستم تصویر Tobler hyperelliptical
  • سیستم تصویر، Mollweide
  • سیستم تصویر، Goode homolosine
  • سیستم تصویر Eckert IV
  • سیستم تصویر Eckert VI
  • سیستم تصویر Kavrayskiy VII
  • سیستم تصویر UTM

برای آشنایی با هرکدام از این سیستم های تصویر، منابع مرتبط با ژئودزی (مانند ژئودزی هندسی) مراجعه نمایید.

سیستم های تصویر در Matlab

برای دسترسی به سیستم های تصویر در Matlab می توانید از جعبه ابزار Mapping استفاده کنید. در جعبه ابزار Mapping، ترسیم داده های جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع) به آسانی ترسیم داده های کارتزین (x,y) است و می توان نقشه های برداری-ماتریسی را به کمک بیش از 70 نوع سیستم تصویر مختلف نمایش داد.

از جمله مهم ترین سیستم های تصویر در این نرم افزار می توان به سیستم تصویر جهانی UTM و سیستم تصویر لامبرت اشاره کرد. برای دستیابی و استفاده از سیستمهای تصویر می توانید به راحتی با تایپ دستور axesm به این جعبه ابزار دسترسی پیدا کنید و تنظیمات خود را پیاده سازی کنید.

سیستم های تصویر در Matlab

ترسیم نقشه موجود در فایل shape در سیستم تصویر مرکاتور

به عنوان یک نمونه از کاربردهای تولباکس سیستم های تصویر در Matlab، میتوان به کدهای زیر اشاره کرد.

landareas=shaperead('landareas.shp','UseGeoCoords',true);
axesm('Mercator','Frame','on','Grid','on');
geoshow(landareas,'FaceColor',[1 1 .5],'EdgeColor',[.6 .6 .6]);
tissot;

حاصل کدهای بالا ترسیم شکل زیر می باشد.

سیستم های تصویر در Matlab

در نوشته های آینده درباره نحوه استفاده از این تولباکس توضیحات کامل خواهم داد.


آرش طایفه رستمی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نقشه برداری-هیدروگرافی دانشگاه تهران، علاقه مند به تحقیق در ارتباط با سیستم های GNSS، برنامه نویسی در محیط MATLAB و Python

LinkedinTelegramEmail

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.