راینکس ناوبری

راینکس ناوبری

5
(2)

راینکس ناوبری

یکی از انواع فایل های راینکس، راینکس ناوبری است. در این نوشته به بررسی این فرمت استاندارد مربوط به سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای می پردازیم.

یکی از مهمترین فرمت های استاندارد برای تعیین موقعیت به کمک سیستم های ماهواره ای، راینکس ناوبری است. این فایل شامل اطلاعاتی در مورد ماهواره ها می باشد. به کمک این اطلاعات می توان موقعیت ماهواره ها را تعیین نمود و به کمک داشتن این موقعیت موقعیت گیرنده تعیین می شود.  

اگر اطلاعات زیادی در مورد تعیین موقعیت ندارید، حتما در دوره رایگان آموزش تعیین موقعیت آی آر ژئودزی شرکت کنید. 

با ما همراه باشید تا در مورد اجزای تشکیل دهنده راینکس ناوبری بیشتر بدانیم. قبل از اینکه توضیحات را شروع کنیم، بهتر است یک نمونه فایل راینکس ناوبری دانلود کنید و آن را با استفاده از  نرم افزار ++Notepad باز کنید. سپس توضیحات زیر را بخوانید.

شبیه به سایر فرمت های راینکس، راینکس ناوبری نیز از 2 قسمت اصلی تقسیم شده است: قسمت Header و قسمت Content

قسمت Header راینکس ناوبری

در قسمت Header موارد زیر را می بینید:

RINEX VERSION / TYPE

در این قسمت ورژن فایل راینکس و نوع آن نشان داده می شود. مثلا فایل نمونه که برای دانلود قرار دادیم، نسخه 2.10 و فایل N که مخفف Navigation یا ناوبری است، و مربوط به ماهواره های سیستم GPS می باشد.

PGM / RUN BY / DATE

در این قسمت اطلاعات مربوط به برنامه ای که با آن این فایل راینکس تولید شده است، و  سازمانی که آن را تولید کرده است و تاریخ تولید آن آماده است. 

COMMENT

در قسمت کامنت، توضیحات مربوط به فایل مشخص است. این قسمت می تواند از چندین خط تشکیل شده باشد. باید در آخر تمامی این خط ها کلمه COMMENT وجود داشته باشد. البته وجود کامنت در فایل راینکس اختیاری است. 

ION ALPHA

ضرایب آلفا یوسنفری (A0، A1، A2، A3) که مربوط به تصحیح یونسفری با استفاده از اطلاعات آلماناک می باشد در این قسمت آورده می شود. 

ION BETA

ضرایب بتا یوسنفری (B0، B1، B2، B3) که مربوط به تصحیح یونسفری با استفاده از اطلاعات آلماناک می باشد در این قسمت آورده می شود.

DELTA-UTC: A0,A1,T,W

ضرایب آلماناک برای تولید زمان UTC شامل پارامترهای زیر در این قسمت آورده می شود:

 • A0 و A1: ضرایب چندجمله ای
 • T: زمان مرجع برای محاسبه UTC
 •  W: هفته مرجع برا ی محاسبه UTC 
LEAP SECONDS

مقدار ثانیه جهشی را در این قسمت معرفی می کنند.

END OF HEADER

پایان قسمت Header با این عبارت مشخص می شود. این قسمت در برنامه نویسی، برای جداسازی قسمت Header از Content به کمک شما می آید.

 

برای آشنایی با مفهوم ثانیه جهشی و زمان UTC از کتابچه آشنایی با انواع سیستم های زمانی در تعیین موقعیت استفاده کنید.

قسمت Content راینکس ناوبری

برای آشنایی با ادامه فایل راینکس ناوبری و نیز نحوه تعیین موقعیت ماهواره ها با استفاده از اطلاعات موجود در فایل راینکس ناوبری، کتابچه “همه چیز در مورد راینکس ناوبری” را مطالعه کنید.

 

راینکس ناوبری

با دیگران به اشتراک بگذارید

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 5 / 5. تعداد رای 2

2 دیدگاه دربارهٔ «راینکس ناوبری»

 1. با سلام
  از آنجایی که راینکس ناوبری (که درواقع فرمتی برای ارسال افمریزهای منتشره (Broadcast Ephemerides) هست) شامل اطلاعاتی در مورد موقعیت و ساعت ماهواره ها هست، چرا محتوای آن با فایلهای sp3 و clk که شامل اطلاعات دقیق مداری و ساعت ماهواره هستند، متفاوت است؟

  1. سلام. همانطور که در کتابچه همه چیز در مورد راینکس ناوبری نوشتم، راینکس ناوبری شامل اطلاعاتی است که به کمک آن ها میتوان مختصات ماهواره ها را به دست آورد. این اطلاعات توسط قسمت کنترل به ماهواره ها ارسال شده و حاصل از فرآیند پیش بینی مدار ماهواره ها و اطلاعات اتمسفری است. در حالیکه فایل های افمریز دقیق که توسط سرویس هایی نظیر IGS تولید می شوند، شامل مختصات نهایی و اطلاعات ساعت بوده و این اطلاعات حاصل از مشاهدات ایستگاه های مربوط به آن سرویس می باشد.
   پس در مورد علت تفاوت میتوان علاوه بر ساختار، به منبع تولید این اطلاعات نیز اشاره نمود. برای درک بهتر به مطالبی که در مورد sp3 نوشته ام مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.