راینکس فشرده شده

راینکس فشرده شده یا Hatanaka

4.5
(2)

راینکس فشرده شده یا Hatanaka

فرمت Hatanaka

اگر از طریق اینترنت اقدام به دانلود فایل راینکس کرده اید، احتمالا به فرمتی با پسوند d. و یا crx. مواجه شده اید. این فرمت همان فایل راینکس است، با این تفاوت که حجم کمتری داشته و اصطلاحا فشرده شده است. در این نوشته به معرفی این فرمت و ارائه راهکاری برای خارج ساختن آن از حالت فشرده به حالت معمولی و برعکس پرداخته ام. 

فرمت فشرده راینکس توسط Yuki Hatanaka ارائه شده است. لذا، در بعضی از منابع به این فرمت، فرمت Hatanaka نیز گفته می شود. از مزایای این فرمت حجم پایین آن برای ارائه فایل ها راینکس در اینترنت می باشد.

ساختار این فرمت متفاوت از ساختار معرفی شده برای راینکس است. برای آشنایی با ساختار آن می توانید مقاله ای که در این زمینه ارائه شده را مطالعه نمایید.

تبدیل فرمت Hatanaka به راینکس معمولی

برای تبدیل راینکس فشرده شده به راینکس معمولی، از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که در ادامه به معرفی برخی از رایج ترین روش ها می پردازم.

 • استفاده از ابزار CRX2RNX

این ابزار که توسط خود Yuki Hatanak ارائه شده است، در زبان برنامه نویسی C نوشته شده و به صورت زیر می توان از آن استفاده کرد. 

 1. ابتدا باید آن را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید.
 2. در فایل دانلود شده، در پوشه bin، فایل های اصلی این ابزار وجود دارد. فایل CRX2RNX برای تبدیل فرمت راینکس فشرده شده به راینکس معمولی می باشد. فایل RNX2CRX، عکس این کار را انجام می دهد و فایل ها راینکس معمولی را فشرده می کند.
 3. برای استفاده از این ابزار باید قسمت Command ویندوز را باز کنید. برای اینکار در ویندوز 10 کافی است که در قسمت search، کلمه cmd را تایپ کنید و آن را انتخاب کنید تا صفحه Command ویندوز شما باز شود. برای نسخه های دیگر ویندوز نیز شبیه به همین حالت و از منوی Start اقدام به پیدا کردن cmd کنید. همچنین می توانید از کلیدهای میانبر (ویندوز + R) استفاده کرده و در صفحه باز شده cmd را تایپ کنید.
4. حال باید در محیط cmd، به آدرسی که فایل دانلود شده ابزار CRX2RNX را قرار داده ایم برویم. مثلا من پوشه این ابزار را در درایو D سیستم خود قرار داده ام. همچنین فایل های راینکسی که می خواهیم تبدیل کنیم را نیز در همین پوشه میریزیم. این ابزار توانایی تبدیل راینکس نسخه های مختلف را دارد. در اینجا من دو نمونه فایل نسخه 2 (مربوط به ایستگاه IGS تهران) و نسخه 3 (مربوط به ایستگاه ABMF) را برای تبدیل در نظر گرفته ام.  
راینکس فشرده شده
5. برای تبدیل کافی است از دستور زیر استفاده کنیم: crx2rnx FILE به جای FILE نام فایل مورد نظر خود را می نویسیم. مثلا من برای تبدیل فایل راینکس فشرده ایستگاه تهران از دستور crx2rnx tehn0010.18d استفاده کردم. شبیه به همین حالت برای فایل نسخه 3 نیز می توان انجام داد و به سرعت فایل های معمولی در همان پوشه ساخته می شوند. دقت کنید می توانید با استفاده از دستور rnx2crx FILE نیز فایل های معمولی را به فایل های فشرده تبدیل کنید.  همچنین اگر سیستم پردازشی طراحی می کنید، می توانید از این ابزار استفاده کرده و امکان  دریافت فایل ها راینکس فشرده شده با فرمت Hatanaka را فراهم آورید.  
راینکس فشرده شده
در شکل زیر تفاوت بین دو فایل راینکس فشرده شده و معمولی را مشاهده می کنید.
 • استفاده از نرم افزار RINEXPRESSO

این نرم افزار توسط IGN فرانسه ارائه شده است و کاربردهای جالبی دارد. مهمترین تفاوت آن با ابزار CRX2RNX، داشتن رابط گرافیکی است. برای استفاده از این نرم افزار مراحل زیر را انجام دهید. 

 1. ابتدا باید آن را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید.
 2. سپس آن را نصب کرده و اجرا کنید.
 3. پس از اجرا مطابق تصویر زیر، با زدن دکمه 1، پوشه ای که فایل های مورد نظر برای تبدیل در آن قرار دارند را انتخاب می کنیم. دقت کنید حتما باید محل ورودی و خروجی فایل یکی باشد. فایل ها را در قسمت 3 انتخاب می کنیم. اگر فایل ما شامل ماهواره های GLONASS و L2C باشد تیک آن ها را می زنیم. با زدن تیک شماره 4، انتخاب می کنیم که فایل از حالت فشرده خارج شود. همچنین می توانیم در این قسمت فاصله بین اپک ها را نیز تغییر دهیم ( این کار توصیه نمی شود). در نهایت بر روی دکمه 5 کلیک کرده تا فایل راینکس فشرده به حالت معمولی تبدیل شود.
یکی از معایب این نرم افزار عدم پشتیبانی از فایل راینکس نسخه 3 می باشد.
راینکس فشرده شده

با دیگران به اشتراک بگذارید

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 4.5 / 5. تعداد رای 2

2 دیدگاه دربارهٔ «راینکس فشرده شده یا Hatanaka»

 1. با سلام
  آیا امکان آن هست که از طریق crx2rnx چندین فایل فشرده را بطور همزمان از حالت فشرده خارج کرد؟
  با تشکر

  1. سلام.
   برای تبدیل چندین فایل از دستور زیر استفاده کنید:

   CRZ2RNX.bat tehn*.02d : با کمک این دستور تمامی فایل های ایستگاه تهران (به عنوان نمونه این ایستگاه را نوشتم) پردازش می شود.

   همچنین می توانید دستور را اینگونه نیز بنویسید:

   CRZ2RNX.bat *158*.02d : تمامی فایل ها در تمامی ایستگاه های روز 158 را پردازش می کند.

   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.