جلوگیری از حملات تروریستی به کمک GNSS

0
(0)

احتمالا به یاد دارید که در سال های گذشته، در شهر Nice فرانسه و برلین آلمان حملات تروریستی با کامیون انجام شد. نتیجه این حملات تروریستی از بین رفتن جان انسان ها بود. پس از این حملات، اتحادیه اروپا به عنوان مسئول سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای Galileo، اقدام به طراحی پروژه ای برای جلوگیری از حملات تروریستی به کمک GNSS کرده است.

جلوگیری از حملات تروریستی به کمک GNSS

این پروژه که با نام TransSec شناخته می شود از ابتدای فوریه سال 2018 شروع به کار کرده و تا 36 ماه یعنی تا آخر ژانویه سال 2021 تکمیل خواهد شد. مبلغ سرمایه گذاری این پروژه در حدود 2.5 میلیون یورو می باشد و در شهر اشتوتگارت آلمان در حال انجام است.

ایده این پروژه بر اساس این سوال شکل گرفت: چرا اینقدر راحت می توان از یک کامیون برای حملات تروریستی استفاده کرد در حالی که جدیدترین سیستم های ایمنی نمیتواند جلوی این کار را بگیرد؟ نتیجه این پرسش منجر به ایجاد پروژه TransSec برای جلوگیری از حملات تروریستی به کمک GNSS بود. در واقع باید سیستم های امنیتی پیشرفته، به کمک سیستم های ایمنی آمده و در نتیجه آن کامیون هایی ایمن و امن داشت!

جلوگیری از حملات تروریستی به کمک GNSS

هدف اصلی این پروژه، ایجاد یک سیستم امنیتی برای کامیون هایی است که مواد خطرناک حمل می کنند. این سیستم اجازه سوء استفاده از این کامیون ها برای مقاصد مختلف از جمله حملات تروریستی را نمی دهد.

اهداف کلی این سیستم عبارتند از:

  • تعیین موقعیت دقیق و ناوبری وسایل نقلیه در مسیر و یا خارج از آن
  • تحت نظر داشتن حرکت وسایل نقلیه ای که مواد خطرناک حمل می کنند و امکان هشدار دادن در مواقع حساس
  • ایجاد سیستم ارتباطی امنیتی در کامیون ها برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات مهم
  • سیستم جلوگیری از تصادف های احتمالی

سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای کاربردهای زیادی دارند. در آی آر ژئودزی به معرفی این کاربردها پرداخته ام. برای آشنایی با این موارد، طبقه بندی کاربردهای GNSS را دنبال کنید.


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailTwitter

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *