gnss-measurements-

انواع مشاهدات در GNSS

4
(4)

با کمک اطلاعات ارسالی از طریق پیغام ناوبری و نیز مقایسه PRN ها در سیستم لوپ گیرنده و مقایسه آن با سیگنال دریافتی میتوان فاصله بین ماهواره و گیرنده را به دست آورد. و این اولین قدم در شناخت مشاهدات GNSS است. برای درک کامل مشاهدات با ما همراه شوید.

gnss-measurements-انواع مشاهدات در GNSS

برای آشنایی با انواع مشاهدات در GNSS ابتدا نیاز به آشنایی با امواج داریم. همانطور که می دانید سیگنال های GNSS، امواج الکترومغناطیس هستند که با سرعت نور انتشار می یابند. فرکانس این سیگنال ها بین 1.2 تا 1.6 گیگاهرتز که از آن به باند L تعبیر می شود، متغیر می باشند. این انتخاب به دلیل نیاز به دقت بالا در استفاده از این سیگنال ها می باشد. در واقع با این انتخاب امکان، این سیگنال ها در شرایط عبور از شرایط نابسامان جو دچار از هم پاشیدگی نمی شوند.

طول موج این امواج از 19 تا 35 سانتی متر متغیر می باشد. شبیه به تمامی سیستم های کلاسیک تعیین موقعیت ماهواره ای نظیر ترانزیت، سیگنال هایی را در حداقل دو طول موج انتشار میدهد تا بتوان خطای یونسفر را حذف نمود.

یکی از قابلیت های تمام سیگنال های GNSS اینست که بر روی امواج رادیویی مدوله می شوند. به این امواج رادیویی موج حامل نیز گفته می شود و عمل مدولاسیون توسط PRN ها انجام می شود.

مفهوم PRN

PRN مخفف PseudoRandom Noise  بوده و کدی شامل صفر و یک (و بدون هیچ گونه ساختار مشخصی) می باشد. در بیشتر سیستم های ماهواره ای این PRN ها مثل یک اثر انگشت برای گیرنده ها عمل کرده و امکان تشخیص ماهواره های مختلفی که سیگنال یکسانی را ارسال می کنند فراهم می آورند.

اولین اندازه گیری که توسط گیرنده های GNSS به دست می آید، مدت زمان لازم برای طی شدن امواج از ماهواره تا گیرنده می باشد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، این کار توسط دنبال کردن کد PRN  انجام می شود. در واقع در لحظه دریافت سیگنال در گیرنده با توجه به PRN دریافتی، یک کپی از سیگنال در گیرنده ساخته شده و با سیگنال دریافتی مقایسه می شود. از مقایسه این دو سیگنال و عمل شیفت کردن سیگنال دریافتی مدت زمان طی شده توسط سیگنال به دست می آید.

pseudorange-انواع مشاهدات در GNSS
برگرفته از کتاب Springer Handbook of Global Navigation Satellite Systems

با مقایسه این زمان، با زمان دریافت سیگنال و زمان ارسال آن از سوی ماهواره و ضرب کردن آن در سرعت ارسال موج (سرعت نور) میتوان فاصله بین گیرنده و ماهواره را به دست آورد.

انواع مشاهدات در GNSS

با توجه به توضیحات بالا میتوان مشاهدات GNSS را به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • شبه فاصله: اندازه گیری تفاوت بین ساعت گیرنده در لحظه ارسال موج و ساعت ماهواره در لحظه دریافت توسط گیرنده (که در سرعت نور ضرب شود). این مشاهده دقتی در حد دسی متر دارد.
pseudorange-انواع مشاهدات در GNSS
Pseudorange

 

 • فاز موج حامل: اندازه گیری فاز امواج ارسالی از ماهواره، نکته مهم این نوع مشاهده محاسبه تعداد سیکل های کامل می باشد. این تعداد سیکل های کامل تحت عنوان ابهام فاز مطرح می شوند.
Phase Measurement-انواع مشاهدات در GNSS
Phase Measurement

 

 • داپلر: تغییر ایجاد شده در فرکانس دریافتی به علت پدیده داپلر نیز یکی از انواع مشاهدات GNSS می باشد.
doppler-shift-انواع مشاهدات در GNSS
Doppler-Shift

سیستم های GNSS با استفاده از مشاهدات بالا، موقعیت، سرعت و همینطور آفست ساعت گیرنده نسبت به سیستم زمانی مرجع GNSS را تعیین می کنند. برای اینکار از اطلاعات مداری و ساعت ماهواره که توسط پیغام ناوبری ارسال می شود نیز استفاده می کنند.

فیلم زیر که توسط آی آر ژئودزی تهیه شده، خلاصه ای از توضیحات داده شده درباره انواع مشاهدات GNSS می باشد.


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 4 / 5. تعداد رای 4

13 دیدگاه دربارهٔ «انواع مشاهدات در GNSS»

 1. بهمن آقاجانی

  با تشکر از مطالب مفیدتتون .من چندین جواب از چندین سوالم رو در نوشته هاتون پیدا کردم .لطفا در صورت وجود ترجمه ویا هر نوشته و کتابی در مورد سیستمهای ناوبری و اساس کار اونها و یا مطالب مرتبط و در صورت فروش اونها اطلاع بدید که بتونیم خریداری کنم .ممنون

  1. سلام. وقت بخیر.
   منابع اصلی رو به صورت رایگان ارائه کردم. در فروشگاه ببینید و دانلود کنید. بهترین منبع برای GNSS کتاب Handbook of GNSS هست که به دلیل قوانین کپی رایت نمیتونم اینجا برای دانلود و یا فروش قرار بدم. سرچ کنید شاید در اینترنت سایتی پیدا کنید که قرار داده باشه برای دانلود رایگان. متاسفانه به دلیل مشغله فراوان در حال حاضر نمیتونم چیزی ترجمه کنم و برای فروش قرار بدم. در آینده کتاب کامل تعیین موقعیت با RTKLIB رو ارائه میدم. هرچند هنوز شک دارم بین انگلیسی یا فارسی ارائه دادن این کتاب!

   موفق باشید

 2. بهمن آقاجانی

  ابهام فاز موج به چه دردی می خوره ودر اطلاعات دریافتی از سیستمهای ناوبری چه نوع اطلاعاتی رو برای ما مشخص و یا قابل محاسبه می کنه؟

  1. سلام. وقت بخیر. ابهام فاز چیزی نیست جز تعداد طول موج های طی شده توسط موج از لحظه ارسال تا لحظه دریافت. ببینید به دلیل خطای ساعت گیرنده، مشاهده کد (فاصله بین گیرنده و ماهواره) دقیق نیست. در نتیجه ما در کارهای دقیق از مشاهده فاز موج حامل استفاده می کنیم. یک موج سینوسی رو در نظر بگیرید که کدها و پیعام ناوبری بر روی این موج مدوله شده و به سمت کاربر ارسال میشوند. این موج از لحظه ارسال تا لحظه دریافت، تعداد طول موج های نامشخصی رو طی می کنه تا به کاربر برسه، که به این عدد نامعلوم، ابهام فاز می گویند. ما با داشتن این عدد می توانیم فاصله بین ماهواره و گیرنده رو به دست بیاریم، اینبار با دقت بالاتر از مشاهده کد.

   موفق باشید

 3. با سلام. ممنون از سایت خوبتون
  لطفا در مورد محاسبه مدت زمان لازم برای طی شدن امواج از ماهواره تا گیرنده بیشتر توضیح بدین؟
  اینکه یک کپی از سیگنال در گیرنده ساخته شده و با سیگنال دریافتی مقایسه می شود، یعنی چی؟

 4. سلام. خیلیییی ممنون از مطالب مفید سایت:)
  من اگر بخوام در مدت ۱۰دقیقه ارائه ای با موضوع: معرفی شبکهIGS و مشخصات کاربردهای اون بدم (در سطح کارشناسی نقشه برداری) خیلی ممنون و مچکر میشم که منو راهنمایی کنید که دقیقن چه مطالبی مهم هستن و بتونم اونارو لحاظ کنم و یه ارائه خیلی خوبی داشته باشم

  1. سلام. مرسی،

   باید در مورد شبکه IGS، داده ها و محصولات این سرویس، و نقش IGS در مساله تعیین موقعیت صحبت کنید. حتما از این بگید که این سرویس رایگان هست و اینکه چرا رایگان هست! از مطالب سایت میتونید استفاده کنید (البته با ذکر منبع 🙂 ).

   موفق باشید

 5. خیلی ممنونم
  ببخشید من یه چندتا سوال دیگه ام داشتم😅
  وقتی یه گیرنده GNSS ( باتوجه به اینکه برای استفاده از شبکه IGS باید گیرندمون GNSS باشه) روشن میکنم. به چه ماهوارهایی وصل میشه؟ ینی به ماهوارهای خارج ایران هم وصل میشن؟و ایستگاه تهران و همدان کاراییشون چیه بعنوان ایستگاه دائمی؟

  1. سلام،
   پس از روشن شدن دستگاه، به ماهواره هایی که در اون ناحیه در دسترس قرار دارند lock شده و مشاهدات را جمع آوری می کند. اینکه میگید ماهواره های داخل و خارج از ایران رو متوجه نمیشم. به نظرم باید در مورد ساختار سیستم ها تعیین موقعیت (بخش فضایی) بیشتر مطالعه کنید. در سایت در مورد ماهواره ها و پیکربندی سیستم GPS و همینطور سایر سیستم ها توضیح داده ام.
   ایستگاه دائم کارایی های زیادی دارند مثل: استفاده برای تعیین فریم های مرجع، مطالعه جابه جایی های زمین، استفاده در نقشه برداری به عنوان ایستگاه رفرنس.

   موفق باشید

 6. خییییلللیییی مچکرمممم از پاسخگوییتون🙏 متوجه شدم و مطالب سایت خیلی کمکم کرد. تشکر🙏

 7. سلام
  وقت بخیر
  امکانش هست چند مورد از کاربردهای مشاهدات کد رو بگین برای تحقیق کلاسی میخوام

  1. سلام. از مشاهدات کد برای ناوبری با دقت چند متر، تعیین اولیه خطای ساعت گیرنده، کمک در تعیین ابهام فاز در بعضی روش های ابتدایی و کمک در تعیین مدار ماهواره های LEO با روش های فیلترینگ و غیره استفاده میشه. همچنین برای لاک شدن به ماهواره ها، وجود این مشاهده ضروری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.