آینده سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای

0
(0)

تا کنون در مورد سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای نوشته های مختلفی را منتشر کرده ایم. چند روز پیش در سایت TED talks در حال گشتن بودم که ویدیوی زیر را مشاهده کردم. در این ویدیو در مورد آینده سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و بخصوص GPS صحبت هایی مطرح شده است. سخنران این ویدیو Todd Humphreys می باشد که در مورد مسائل مختلف مرتبط با آینده سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای تحقیق می کند.

به راستی آیا شرکت های تولید کننده نمی خواهند از مشاهده فاز استفاده کرده و تعیین موقعیت با دقت میلیمتری را برای همه مردم فراهم کنند؟

تعیین موقعیت با دقت بالا مزیت های بسیاری دارد. در آی آر ژئودزی به تفصیل در مورد این مزایا صحبت کرده و خواهیم کرد. ولی آیا دانستن موقعیت با دقت بالا، تناقضی با حریم شخصی ندارد؟ در واقع تا چه حد در دسترس بودن برای شما مهم هست؟ آیا در تعیین موقعیت دقیق برای همه مفید است؟

اینکه تکنولوژی تا حدی پیشرفت کند که بتوانید موقعیت هر چیزی را در لحظه بدانیم از نظر من جذاب و فوق العاده است. ولی آیا این پیشرفت آرامش را از ما خواهد گرفت؟

در این بین ایجاد تداخل در سیگنال های GNSS توسط jammer ها چه تاثیری دارند؟ آیا ایجاد تداخل و بلاک کردن سیگنال ها از نظر انسانی کار صحیحی است؟ آیا امکان دارد که بتوان سیستم های تعیین موقعیت را هک کرد؟ نقش Spoofer ها در این قضیه چیست؟

جواب بسیاری از سوال های بالا در این ویدیو وجود دارد. بعد از دیدن آن، سوال های بسیاری در مورد آینده سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS در ذهن ایجاد می شود. سوال هایی که پاسخ آن ها در چند سال آینده مشخص خواهد شد.

(ویدیو دارای زیرنویس انگلیسی و سایر زبان ها است. برای فعال کردن آن بر روی علامت  کلیک کرده و زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.)


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.