دانلود فایل راینکس ایستگاه های IGS

5
(3)

در مورد سرویس IGS و ایستگاه های آن در نوشته های زیر توضیحاتی داده ام:

در این نوشته نحوه دانلود فایل های راینکس ایستگاه های IGS را توضیح می دهم. برای این کار ابتدا به پایگاه داده CDDIS مراجعه کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید، انواع داده های سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای (GNSS)، سیستم فاصله یابی لیرزی ماهواره های یا SLR، سیستم VLBI و نیز سیستم DORIS در این پایگاه داده وجود دارد. برای دانلود بر روی GNSS کلیک کنید.

داده ها و محصولات مختلف در نوار سمت چپ مشاهده می شود. مثلا میتوان فایل های مشاهداتی راینکس روزانه را با نرخ نمونه برداری 30 ثانیه در این لینک پیدا کرد (البته فراموش نکنید که نیاز به ساخت حساب کاربری دارید).

فایل های راینکس از سال 1992 تا به امروز در دسترس هست. به عنوان نمونه در اینجا فایل مشاهداتی روز اول دسامبر 2020 ایستگاه CUT0 از شبکه IGS که مربوط به دانشگاه CURTIN است را دانلود می کنیم. ایتدا به پوشه 2020 میرویم.

توجه داشته باشید که فایل های راینکس بر اساس روز از سال طبقه بندی شده اند. مثلا ائل دسامبر 2020 روز 336 ام سال 2020 است. پس به پوشه 336 میرویم. در این پوشه فایل های مشاهداتی راینکس فشرده شده (20d) ، فایل های افمریز منتشره (راینکس ناوبری) (20n)، راینکس مشاهداتی (20o)، راینکس مربوط به اطلاعات اتمسفری (20m) موجود می باشد. به پوشه 20d میرویم تا فایل راینکس مشاهداتی ایستگاه IGS را دانلود کنیم.

فایل های راینکس ما با چهار حرف اختصاری نام ایستگاه شروع می شوند. پس در این جا فایل CUT0 را پیدا کرده و آن را دانلود می کنیم.

به یاد داشته باشید که برای مشاهده فایل ایتدا آن را با مثلا WinZIP از حالت فشرده خارج کنید. سپس با استفاده از Notepad++ آن را باز کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید این فایل از نوع راینکس فشرده یا Hatanaka است و برای تبدیل آن به راینکس استاندارد باید از روشی که در این نوشته توضیح داده ام استفاده کنید.

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 5 / 5. تعداد رای 3

3 دیدگاه دربارهٔ «دانلود فایل راینکس ایستگاه های IGS»

  1. با سلام چگونه می توان سری های زمانی ایستگاه GNSS تهران را از سایت ناسا دانلود کنم؟
    عضو سایت شده ام

  2. سلام وقتتون بخیر

    برای بدست آوردن نرخ کرنش فایل های دانلود شده مربوط به سری های زمانی ایستگاه های gnss را چگونه نرخ کرنش منطقه تهران را بدست بیاورم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.