GNSS-in-smartphones

کاربرد GNSS در علوم

0
(0)

یکی از اهداف ما در آی آر ژئودزی، بررسی کاربرد GNSS در علوم مختلف نظیر مهندسی نقشه برداری، کشاورزی، محیط زیست و هواشناسی، حمل و نقل و تکنولوژی می باشد. در ادامه به معرفی مختصری از این کاربردها می پردازیم و در نوشته های آینده سعی بر تکمیل کردن این بحث داریم.

GNSS-Applications-کاربرد GNSS در علوم

همانطور که میدانید GNSS در علوم مختلف کاربردهای فراوانی دارد. آی آر ژئودزی سعی دارد در نوشته های مختلف به بررسی کاربرد GNSS در علوم بپردازد. بر طبق آخرین تحقیقات انجام شده توسط آژانس GNSS اروپا، انتظار می رود بازار جهانی GNSS از 30 میلیارد یورو در سال 2013 به بیش از 100 میلیارد یورو در سال 2023 برسد. این نتایج بدون در نظر گرفتن فروش chip-set ها می باشد. با در نظر گرفتن فروش این chip-set ها میتوان به رقمی بین 200 تا 300 میلیارد یورو رسید. با توجه به رشد تقاضا در این بازار و نیز ارائه خدمات جدیدتر مبتنی بر قابلیت های GNSS، شاهد رشد کاربردهای آن در صنعت، کشاورزی، حمل و نقل، امنیت و دیگر زمینه ها خواهیم بود. در ادامه به معرفی مختصر این کاربردها خواهیم پرداخت.

GNSS-Applications-کاربرد GNSS در علوم
برگرفته از European GNSS Agency

کاربرد در ارتباطات

بیشترین استفاده GNSS در امور مربوط به ارتباطات توسط کمپانی های ساخت گوشی های هوشمند و همچنین کاربرد این فن آوری در ماشین های دارای سیستم ناوبری می باشد. این دو صنعت در مجموع با بیش از 90 درصد حجم بازار GNSS بیشتر حجم معاملات را دارا می باشند.

GNSS-in-smartphones-کاربرد GNSS در علوم

کاربرد در حمل و نقل

از دیگر کاربردهای GNSS، میتوان به استفاده از آن در حمل و نقل ایمن اشاره کرد. تعیین موقعیت کشتی، کنترل هواپیما و کمک به فرود ایمن آن و نیز سیستم های حمل و نقل هوشمند ریلی و جاده ای نمونه هایی از این دست می باشند.

GNSS-in-transportation-کاربرد GNSS در علوم

کاربرد در مهندسی

مهندسین نقشه بردار و ژئودزین ها از جمله افرادی هستند که از GNSS بیشترین استفاده را می کنند. به عنوان نمونه می توان به تعیین موقعیت دقیق عوارض برای تهیه نقشه اشاره نمود. این امر به دلیل در اختیار داشتن مشاهده فاز موج حامل که مشاهده دقیقی هست، می باشد. استفاده از GNSS در مهندسی کشاورزی نیز از جمله موارد جدید در این زمینه است.

GNSS-in-Surveying-کاربرد GNSS در علوم

کاربرد در سیستم های زمانی

با توجه به اینکه GNSS زمان دقیقی را در اختیار قرار میدهد، از آن در همزمان سازی سیستم های زمانی در خیلی از صنایع از جمله شبکه های تلفن همراه استفاده می شود. علاوه بر آن از GNSS در شبکه های برق و خطوط انتقال نیرو نیز استفاده می شود.

GNSS--timing-synchronization-system-u-blox-کاربرد GNSS در علوم
GNSS timing synchronization system by u-blox

کاربرد در مطالعات زمین

GNSS در مطالعه سیستم های زمینی و مسائل مربوط به آن کاربرد دارد. در نقاط مورد نظر برای مطالعه سیستم های زمینی، گیرنده های پیشرفته GNSS قرار داده شده و رفتار آن ها مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد. در این زمینه میتوان به مطالعه حرکات صفحات تکتونیکی، بررسی تغییرات سطح زمین، تحلیل فعالیت های آتشفشانی و صفحات یخ قطبی اشاره نمود.

GNSS-Volcanoes-کاربرد GNSS در علوم

کاربرد در هواشناسی

از دیگر کاربردهای GNSS، بررسی شرایط اتمسفر می باشد. با توجه به اینکه سیگنال های GNSS از لایه های مختلف جو (به خصوص یونسفر و تروپسفر) می گذرند، آنالیز مناسبی برای تهیه نقشه های یونسفر و مقادیر بخار آب در تروپسفر توسط دانشمندان انجام می شود.

خیلی از سرویس های پیش بینی وضعیت هوا، برای افزایش دقت گزارش های خود از GNSS استفاده می کنند. آنالیز صحیح شرایط یونسفر بسیار حائز اهمیت است. زیرا شرایط بد یونسفر تاثیر به سزایی بر روی ارتباطات، ناوبری و شبکه های نیرو می گذارد. جالب است بدانید که حتی شرایط بد یونسفر میتواند بر روی سیستم های هشدار سونامی نیز تاثیر بگذارد.

GNSS-in-weather-forecasting-کاربرد GNSS در علوم
ماهواره CYGNSS که برای بهبود پیش بینی طوفان ها توسط ناسا به فضا پرتاب شده است.

کاربرد در محیط زیست

همچنین با استفاده از داده های radio occultation میتوان اطلاعات جامعی درباره تغییر دمای زمین و پدیده گرم شدن کره زمین داشت. از طرفی دیگر، با توجه به در اختیار داشتن اطلاعات تغییر و جابه حایی صفحات یخی، میتوان به ارتباط بین گرم شدن زمین و آب شدن یخ های قطبی رسید.

GNSS-radio-occultation-کاربرد GNSS در علوم

در مطالب آینده اطلاعات بیشتری درباره کاربرد GNSS در علوم ارائه می شود.


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.