پیش بینی وضعیت آب و هوا با گالیله

پیش بینی وضعیت آب و هوا با گالیله!

5
(8)
پیش بینی وضعیت آب و هوا با گالیله

یکی از جدیدترین کاربردهای سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS، پیش بینی وضعیت آب و هوا با گالیله می باشد. کمپانی SPIRE، که یک کمپانی محاسباتی فضایی است، با پرتاب ماهواره های مکعبی و دریافت سیگنال های سیستم تعیین موقعیت گالیله، پیش بینی وضعیت آب و هوا را با استفاده از تکنیک GNSS Radio Occultation فراهم آورده است.

GNSS Radio Occultation چیست؟

GNSS-RO برای بررسی شرایط موجود در اتمسفر با استفاده از سیگنال های سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS، به وجود آمده است. در واقع، ماهواره هایی که در ارتفاع پایین تری نسبت به ماهواره های GNSS قرار دارند، سیگنال های ارسالی از ماهواره های GNSS را دریافت می کنند. این سیگنال ها از اتمسفر عبور کرده اند و در نتیجه پس از دریافت دچار تغییراتی شده اند. این تغییرات در قالب پروفایل هایی ترسیم و مورد بررسی قرار داده می شوند. از جمله ماهواره هایی که از این روش استفاده می کنند METSAT و OERSTED و COSMIC می باشند. 

GNSS-radio-occultation

این اولین بار است که از سیگنال های Galileo برای پیش بینی وضعیت آب و هوا استفاده می شود. با پرتاب دو ماهواره مکعبی در 29 نوامبر 2018 توسط SPIRE این امکان پیشرفته به صورت جهانی فراهم شده است. این ماهواره ها قسمتی از پروژه ARTES می باشد که در آن به استفاده از ماهواره های مکعبی در GNSS-RO می پردازند.

 

داده های ارائه شده توسط SPIRE شامل اطلاعات مربوط به Total Electron Content یا TEC، اطلاعات مغناطیس سنج، اندیس های Scintillation مربوط به یونسفر، پروفایل های مربوط به GNSS-RO، اطلاعات مربوط به سیستم های تشخیص اتوماتیک کشتی ها یا AIS (تصویر زیر) و نیز اطلاعات سیستم های پیشرفته تشخیص هواپیماها یا ADS-B می باشد. برای دسترسی به این اطلاعات بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

پیش بینی وضعیت آب و هوا با گالیله

با دیگران به اشتراک بگذارید

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 5 / 5. تعداد رای 8

1 دیدگاه دربارهٔ «پیش بینی وضعیت آب و هوا با گالیله!»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.