مروری بر GNSS در سالی که گذشت

5
(9)

سلام به همه، بعد از تقریبا یک سال که به دلیل مشغله فراوان امکان آپدیت کردن سایت و نوشتن مطلب جدید وجود نداشت، شروعی دوباره خواهم داشت با مروری سریع بر آنچه در سال گذشته در مورد سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای اتفاق افتاده است. پس با من همراه باشید.

  • یکی از این اتفاقات، صفر شدن هفته GPS در در 18 ثانیه قبل از نیمه شب بین تاریخ های 6 و 7 اپریل 2019 بود که در موردش در اینجا توضیح داده بودم. امیدوارم که مشکلی برای دستگاه های گیرنده GPS تان پیش نیامده باشد.
  • مورد بعدی مسابقه طراحی اپ موبایل با استفاده از سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای گالیله موسوم به My Galileo App بود که در نهایت تیم برنده جایزه 100 هزار یورویی رو نصیب خودش کرد. اپ های ARGEO، Tractor Navigator و Ready Park به ترتیب اول تا سوم شدند. اگه وقت شد در مورد این اپ ها مینویسم، اگر هم نشد که اینجا رو ببینید.
تیم برنده با اپلیکیشن ARGEO
  • در حین پیشرفت سیستم های تعیین موقعیت، تلسکوپ فضایی کپلر هم با ارسال آخرین عکس خود از فضا با نام Last Light بازنشسته شد.
  • استفاده های فانتزی از سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای هم به جایی رسیده که حتی چمدان هایی ساخته شده که مجهز به سنسور GNSS هستند. واقعا دنیای عجیبیه! نه؟
  • این روزها مردم عادی، Wuhan چین را به خاطر ویروس کرونا میشناسند ولی ما خوب میدونم که دانشگاه ووهان چه کارهای ارزشمندی در مورد GNSS انجام داده، مثلا ارسال فایل های phase bias که برای تعیین موقعیت مطلق دقیق یا PPP با استفاده از الگوریتم ابهام فاز به صورت عدد صحیح الزامی است. (بعضی وقت ها خیلی سخته که یک اصطلاح تخصصی رو تبدیل به فارسی کنم، در این مورد بهتر هست که از Integer Ambiguity Resolution استفاده کنیم). در سالی که گذشت دانشگاه ووهان، نرم افزار open source به نام pride جهت پردازش دقیق مشاهدات GPS با روش precise point positioning با Ambiguity resolution را منتشر کرد. برای دانلود این نرم افزار این لینک رو ببینید. در این فایل پی دی اف اطلاعاتی در مورد نصب و استفاده از این نرم افزار ارائه کرده ام.

Integer Ambiguity Resolution is a method that reduces the convergence time notably and also increases the accuracy of Precise Point Positioning

Professor Peter Teunissen
  • و اما مبحث مورد علاقه من، ماهواره های مکعبی یا CubeSats; در مورد این نوع ماهواره ها در این نوشته توضیحاتی داده ام. استفاده از آن ها روز به روز در حال افزایش هست و با توجه به قیمت خیلی پایینی که برای تولید نیاز دارند، ماهواره های محبوب تیم های تحقیقاتی و دانشمندان به شمار می آیند. فیلم زیر رو که مراحل ساخت CubeSat را نشان می دهد، تماشا کنید:
  • ارسال ماهواره های سیستم های BeiDou و GLONASS و Galileo و در نهایت پرتاب ماهواره های نسل سوم GPS و ارسال سیگنال جدید L1C از مهمترین اخبار در زمینه GNSS در سال گذشته بود.
  • همچنین فراموش نکنیم که سیستم Galileo در جولای 2019 دچار مشکل شد و اطلاعات ناوبری ارسالی این سیستم اصلا قابل اعتماد نبود، پس اگر در پردازش ها در آن تاریخ به مشکل برخورد کردید، حتما این نکته را در نظر بگیرید.

خوب این هم مروری سریع بر اتفاقات مهمی که در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای در سال گذشته افتاد، خیلی خوشحالم که بعد از مدت ها نوشتم، امیدوارم که بتونم دوباره حداقل هفتگی، سایت را به روز کنم. توجه داشته باشید که کانال تلگرام آی آر ژئودزی را دنبال کنید. به همت مهندس طایفه رستمی در سال گذشته بیش از 100 موقعیت شغلی و تحصیلی در کانال قرار داده شده است.

با آرزوی حال خوب برای همه

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 5 / 5. تعداد رای 9

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.