ماهواره های مکعبی

ماهواره های مکعبی CubeSat

5
(4)
ماهواره های مکعبی
یکی از انواع ماهواره هایی که اخیرا مورد استقبال محققین، دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی قرار گرفته است ماهواره های مکعبی یا CubeSat می باشد. این ماهواره ها با ابعادی در حدود 10 * 10 * 10 سانتی متر به شکل یک مکعب بوده و تنها 1.33 کیلوگرم وزن دارند! به این ماهواره ها Nano-Satellite نیز گفته می شود. پرتاب این ماهواره ها از سال 1998 در آمریکا شروع و در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. در شکل زیر تعداد ماهواره های مکعبی که در این سال ها پرتاب شده و در آینده نیز پرتاب خواهند شد نمایش داده شده است.
ماهواره های مکعبی

ساختار ماهواره های مکعبی

این ماهواره ها از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و جنس مخصوص آن به گونه ای است که در برابر تغییرات دمایی شدید موجود در فضا مقاوم می باشند. در تصویر زیر یک نمونه از چارچوب ماهواره های مکعبی را مشاهده می کنید.

ماهواره های مکعبی

قسمت کنترل توجیه ماهواره ها یکی از مهمترین قسمت های آن ها می باشد. به کمک این قسمت ماهواره در فضا در مدار خود قرار می گیرد و به ماموریت خود ادامه می دهد. 

اگر در مورد توجیه ماهواره ها اطلاعی ندارید پیشنهاد می کنم، تز دوره ارشد من را مطالعه کنید. در مورد توجیه ماهوراه ها توضیحاتی داده ام. 

قسمت کنترل توجیه ماهواره های مکعبی شامل چرخ های واکنشگر (reaction wheels)، تکانه مغناطیسی (Magnetorquer)،  دنبال کننده ستاره ها (Star Tracker)، سنسورهای خورشیدیاب، سنسورهای زمین یاب، سنسورهای تنظیم سرعت دورانی و گیرنده های GPS و آنتن ها آن می باشد.

انرژی مورد نیاز برای تمامی فرآیندهای مربوط به این ماهواره ها از صفحات کوچک خورشیدی که نور خورشید را به نیروی الکتریکی تبدیل می کنند، به دست می آید. این نیرو در باتری های لیتیومی مخصوص که در داخل ماهواره های مکعبی تعبیه شده است، ذخیره می شود.

ماهواره های مکعبی

برای برقراری ارتباط با ایستگاه ها زمینی از آنتن های مخصوصی که نمونه ای از آن را در تصویر متحرک زیر می بینید استفاده می شود. این ارتباط از طریق امواج الکترومغناطیس در باندهای VHF، UHF، L، S، C و X استفاده می شود.

قیمت ماهواره های مکعبی به نسبت ماهواره های سیستم های تعیین موقعیت بسیار پایین تر می باشد. به طور متوسط با مبلغی در بین 50 تا 100 هزار دلار می توان یکی از این ماهواره ها را پرتاب نمود.

ماهواره های مکعبی
در ویدیوی زیر می توانید آخرین ماهواره مکعبی پرتاب شده توسط ناسا با نام  را مشاهده کنید. در آینده ای نزدیک بیشتر از این ماهواره ها خواهیم شنید. (توجه: فیلم در یوتیوب قابل مشاهده می باشد. برای استفاده از آن در داخل ایران باید از روش هایی که خودتان می دانید استفاده کنید!)

با دیگران به اشتراک بگذارید

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 5 / 5. تعداد رای 4

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.