صفر شدن هفته GPS – مراقب دستگاه های گیرنده خود باشید!

مطالعه این نوشته در 5 دقیقه

صفر شدن هفته GPS

هفته GPS یا GPS Week Number که از اطلاعات ارسالی در پیغام ناوبری می باشد، هر 1024 هفته صفر شده و در اصطلاح Rollover می شود. علت این اتفاق این است که این که این عدد فقط 10 بیت در پیغام ناوبری اشغال می کند و در نتیجه باید پس از گذشت 1024 هفته، صفر شود. 

جدیدترین صفر شدن هفته GPS در 18 ثانیه قبل از نیمه شب بین تاریخ های 6 و 7 اپریل 2019 معادل 17 و 18 فروردین 1398 رخ خواهد داد. پس مراقب دستگاه های گیرنده خود باشید!

مراقب دستگاه های گیرنده خود باشید!

بزرگترین مشکلی که احتمالا با آن روبرو خواهید شد، این است که دستگاه شما پس از دریافت اطلاعات ناوبری و تبدیل زمانی این اطلاعات از هفته GPS به زمان UTC دچار مشکل خواهد شد. در نتیجه دستگاه به اشتباه تاریخ را 1024 هفته قبل در نظر می گیرد. مثلا  21 آگِست 1999!

پس اگر دستگاه شما از دستگاه های قدیمی GPS می باشد که فقط پیغام های ناوبری L-Nav (پیغام های ناوبری قدیمی) را دریافت می کنند، باید مراقب این خطا باشید. البته چون این دومین باری است که این اتفاق می افتد، کمپانی های معروف این مشکل را پیش بینی کرده و آن را در ساخت دستگاه های خود در نظر گرفته اند.

پس اگر دستگاه گیرنده شما بیش از 10 تا 15 سال است که آپدیت نشده، بهتر است به فکر به روز کردن نرم افزار دستگاه خود باشید و با فروشنده دستگاه خود مشورت کنید. همچنین می توانید با انجام تست هایی مطمئن شوید دستگاه شما دچار مشکل نمی شود. برای مشاوره در این زمینه می توانید با من در ارتباط باشید.

دستگاه های مدرن که پیغام ناوبری مدرن C-Nav را دریافت می کنند در تاریخ 5 و 6 ژانویه سال 2137 میلادی دچار مشکل خواهند شد زیرا هفته GPS در پیغام ناوبری مدرن 13 بیتی می باشد.

صفر شدن هفته GPS

آیا به جز گیرنده ها، سیستم های دیگری نیز تحت تاثیر قرار می گیرند؟

بله! لیست قسمت هایی که تحت تاثیر این اتفاق قرار می گیرند، طولانی است ولی به طور کلی، بازارهای مالی، کمپانی های تولید نیرو، سرویس های خدمات اورژانسی، سیستم های کنترل صنعتی و شبکه های ارتباطی از جمله قسمت هایی هستند که تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. علاوه بر آن سیستم های حمل و نقل هوشمند که در کشورهای پیشرفته وجود دارند نیز دچار اختلال خواهند شد. 

با دیگران به اشتراک بگذارید

امیر اللهویردی زاده
دانشجوی دکترای GNSS دانشگاه Curtin، کارشناس ارشد ژئودزی از دانشگاه اصفهان، مدرس دانشگاه، علاقه مند به سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای، مدیریت پروژه، برنامه نویسی
LinkedinTelegram

متوسط امتیاز / 5. تعداد رای

2 دیدگاه در “صفر شدن هفته GPS – مراقب دستگاه های گیرنده خود باشید!”

  1. با سلام و احترامات
    من دو پایه دستگاه چی پی اس استشن مدل 1200 لایکا تک فرکانسی دارم ایا این دستگاه هم صفر می شه یا نه یک بار در سال 2014 غیر فعال شده بود
    به شرکتی که خریده بودم فرستادم درستش کرد یا دوباره با ید ابدیت کنم
    با تشکر
    محمد امین از کشور افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *