IRNSS

سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای IRNSS

5
(1)

سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای IRNSS

یکی دیگر از سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای محلی، سیستم IRNSS می باشد. در این نوشته به معرفی و بررسی ساختار این سیستم می پردازم. برای آشنایی با سایر سیستم های تعیین موقعیت بر روی دکمه زیر کلیک کنید و نوشته های مربوط به آن ها را مطالعه نمایید.

IRNSS چیست؟

IRNSS مخفف Indian Regional Navigation Satellite System و نام سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای محلی کشور هند می باشد. نام دیگر این سیستم NavIC می باشد. 

NavIC مخفف Navigation with Indian Constellation بوده و در زبان سانسکریت به معنی قایقرانی/ناوبری می باشد.

IRNSS

پیکربندی فضایی IRNSS

بخش فضایی IRNSS از 7 ماهواره فعال تشکیل شده است. این هفت ماهواره شامل سه ماهواره GEO و چهار ماهواره IGSO می باشد. در مورد ماهواره های GEO و IGSO در نوشته معرفی سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای QZSS توضیحاتی داده ام.

IRNSS

ماهواره های IRNSS دارای وزنی در حدود 1425 کیلوگرم و ابعادی برابر با  1.5 * 1.5 * 1.58 متر می باشند. انرژی مورد نیاز آن ها توسط 2 پنل  خورشیدی و یک باتری لیتیومی تامین می شود. عمر مفید آن ها نیز در حدود 10 سال تخمین زده شده است.

این ماهواره ها دارای اسامی زیر می باشند:

  • IRNSS-1A (به دلیل مشکل در ساعت اتمی از مدار خارج شد)
  • IRNSS-1B
  • IRNSS-1C
  • IRNSS-1D
  • IRNSS-1E
  • IRNSS-1F
  • IRNSS-1G
  • IRNSS-1H (در مدار قرار نگرفت و از دسترس خارج شد)
  • IRNSS-1I
پرتاب ماهواره های این سیستم از سال 2013 شروع و در سال 2018 به پایان رسیده است.
امواج ارسالی توسط این ماهواره ها در دو فرکانس L5 و S می باشد و این سیستم برخلاف سایر سیستم های تعیین موقعیت امواج L1 و L2 را ارسال نمی کند. ارسال امواج در فرکانس L5 برای امکان همکاری با سایر سیستم های تعیین موقعیت بوده و باند S نیز برای بهبود شرایط تعیین موقعیت ارسال می شود.
امواج باند S با فرکانس 2492.028 مگاهرتز، کمتر تحت تاثیر خطای یونسفر قرار می گیرند. در شکل زیر یک نمونه از ماهواره های این سیستم را مشاهده می کنید.

سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای شامل جی پی اس(GPS)، گلوناس (GLONASS)، گالیله (Galileo)، بِیدو (BeiDou) و سایر سیستم ها می باشد. برای آشنایی با آن ها کافی است با ما همراه باشید.

IRNSS

از خصوصیات جالب ماهواره های IRNSS، امکان برقراری ارتباط دو طرفه یا 4 ایستگاه کنترل زمینی به صورت همزمان می باشد. علاوه بر ا« بر روی این ماهواره ها، رفلکتورهای مربوط به فاصله یابی لیزری یا SLR نیز نصب شده است. این ماهواره ها توسط ایستگاه های مخصوص SLR در اروپا، استرالیا و آسیا دنبال شده و از مشاهدات این ایستگاه ها برای بهبود دقت مدار آن ها استفاده می شود. در شکل زیر این رفلکتورها را مشاهده می کنید.

IRNSS

ایستگاه های کنترل زمینی

همانطور که می دانید هر سیستم تعیین موقعیت نیاز به تعدادی ایستگاه کنترل زمینی برای کنترل سیستم و بخش فضایی می باشد. سیستم IRNSS نیز از این قضیه مستثنی نیست. در شکل زیر ایستگاه های زمینی این سیستم را مشاهده می کنید. 

IRNSS
IRNSS
یک نمونه ایستگاه کنترل IRNSS

دقت تعیین موقعیت با IRNSS

معمولا صحت تعیین موقعیت با استفاده از دو پارامتر UERE و DOP بیان می شود. مقدار PDOP در این سیستم برابر با 3 در شبه قاره هند بوده که عدد مناسبی است. همچنین با محاسبه UERE، به این نتیجه رسیده اند که دقت تعیین موقعیت با استفاده از 7 ماهواره کمتر از 10 متر می باشد. همچنین کاربرانی که از گیرنده های تک فرکانسه استفاده می کنند نیز به دقتی در همین حد خواهند رسید. 

با دیگران به اشتراک بگذارید

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 5 / 5. تعداد رای 1

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.