سرویس IERS

3
(3)

در این مطلب به معرفی سرویس IERS، محصولات آن نظیر پارامترهای توجیه زمین یا EOP، سیستم های مرجع زمینی و سماوی و فریم های آن ها، و همینطور بررسی ساختار این سرویس پرداخته شده است.

سرویس IERS

معرفی IERS

سرویس IERS یکی از مهمترین سرویس های موجود در GNSS می باشد. این سرویس در سال 1987 توسط اتحادیه بین المللی نجوم ،ژئودزی و ژئوفیزیک تاسیس شده و در ابتدای ژانویه سال 1988 شروع به ارائه سرویس نموده است. در ابتدا با عنوان International Earth Rotation Service شناخته می شد ولی در سال 2003 به International Earth Rotation and Reference System Service تغییر نام داد.  برای دسترسی به این سرویس کافیست به سایت IERS مراجعه کنید.

محصولات IERS

IERS با ارائه محصولات زیر به کمک کاربران سیستم های تعیین موقعیت و ژئودزین ها و نیز سایر علوم مرتبط با GNSS پرداخته است.

1- ارائه پارامترهای توجیه زمین یا EOP که مخفف Earth Orientation Parameters است به منظور مطالعه حرکات زمین و تبدیل بین سیستم سماوی و زمینی

Earth Orientation Parameters- سرویس IERS

2- ارائه سیستم مرجع سماوی بین المللی یا ICRS که مخفف International Celestial Reference System و فریم این سیستم یا ICRF که مخفف International Celestial Reference Frame است.

ICRS-ICRF- سرویس IERS

3- ارائه سیستم مرجع زمینی بین المللی یا ITRS که مخفف International Terrestrial Reference System و فریم این سیستم یا ITRF که مخفف International Terrestrial Reference Frame است.

ITRF-ITRS- سرویس IERS

4- ارائه داده های ژئوفیزیکی برای بیان تغییرات زمانی و یا مکانی سیستم های زمین و سماوی و پارامترهای توجیه زمین و ارائه مدل هایی برای این تغییرات

5- ارائه مقادیر ثابت، استانداردها و مدل هایی که تحت عنوان Convention قابل دسترس می باشد.

در مطالب بعدی در آی آر ژئودزی هرکدام از محصولات به تفصیل توضیح داده شده و نحوه دانلود و استفاده از هرکدام از این محصولات معرفی می شود.

ساختار IERS

برای شناخت بهتر یک سرویس بین المللی بد نیست به ساختار کلی آن نگاهی بیندازیم. سرویس IERS از چند بخش اصلی تشکیل شده است:

Technique Center: شامل سرویس های مستقل دیگر نظیر سرویس های مربوط به تکنیک های VLBI, SLR LLR می باشند که با IERS برای تولید محصولات همکاری میکنند. این سرویس ها عبارتند از: IGS ,ILRS, IDS و IVS

Product Center: مرکز تولید محصولات IERS که در بالا اشاره شد، می باشد.

Analysis Coordinator: وظیفه این بخش انطباق محصولات IERS با فریم های مرجع تولید شده توسط این سرویس می باشد.

Central Bureau: وظیفه مدیریت قسمت های مختلف را بر عهده دارد.  از جمله وظایف این قسمت می توان به بررسی رویکرد این سرویس و انطباق آن با اهداف اولیه آن و نیز حفظ و حراست از امنیت این سرویس می باشد. علاوه بر آن بر نحوه پیشرفت از نظر تکنولوژی و تئوری در قسمت های مختلف نظارت می کند.

Working Group: این قسمت با تشکیل کارگاه های آموزشی و تحقیقاتی بر روی موضوعات مربوط به IERS مطالعه و تحقیق می کنند.

سرویس IERS


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 3 / 5. تعداد رای 3

4 دیدگاه دربارهٔ «سرویس IERS»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.