سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS

0
(0)

همان طور که می دانید، اگر در تعیین موقعیت تفاضلی، تصحیحات برای مشاهده کد تولید و به کاربر ارسال شود، به آن DGNSS می گویند. در نوشته DGPS-DGNSS به طور مفصل درباره این روش تعیین موقعیت توضیح داده ام. برای استفاده از این روش، سرویس های مختلفی به وجود آمده اند. در این نوشته به معرفی سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS می پردازم.

GBAS – SBAS

با پیشرفت تکنولوژی، تصحیحات تولید شده توسط سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS، از دو طریق به کاربران ارسال می شود. در حالت اول، این تصحیحات از طریق ایستگاه های زمینی منتشر شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد. به این سرویس ها، Ground-Based Augmentation Systems یا GBAS می گویند. از جمله این سرویس های می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • NDGPS آمریکا
 • SAPOS EPS آلمان
 • AMSA استرالیا
 • LAAS آمریکا
سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS
Ground-Based Augmentation Systems

در حالت دوم، تصحیحات تولید شده، توسط ماهواره های Geostationary که به صورت ثابت (از دید کاربر) در یک محدوده مشخصی قرار دارد، به کاربران ارسال می شود. به این سرویس ها در اصطلاح Satellite-Based Augmentation Systems یا SBAS گفته می شود. از جمله سرویس های SBAS می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • WAAS آمریکا
 • EGNOS اروپا
 • MSAS ژاپن
 • GAGAN هند
 • QZSS ژاپن
سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS
Satellite-Based Augmentation Systems

همانطور که مشخص است سرویس های SBAS در یک محدوده ای مشخص، قابل استفاده هستند. اما، سرویس های SBAS با پوشش جهانی نیز وجود دارند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرویس OmniSTAR VBS کمپانی Trimble
 • سرویس StarFire کمپانی NavCom/J. Deere
 • سرویس Starfix.L1 کمپانی Fugro
 • سرویس Veripos Standard کمپانی Veripos

به دلیل حجم بالای مطالب، در نوشته های آتی، به معرفی تمامی این سرویس ها خواهم پرداخت. در اینجا فقط به معرفی اولین سرویس تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS می پردازم.

NDGPS- Nationwide DGPS

اولین سرویس ارائه دهنده تصحیحات برای استفاده در تعیین موقعیت تفاضلی با مشاهده کد، سرویس NDGPS می باشد. این سرویس در ابتدا در دهه 90 میلادی و به منظور تولید تصحیحات برای کم کردن خطای SA، توسط نیروی دریایی ایالت متحده آمریکا به وجود آمد. در این سرویس به کمک شبکه ای از فانوس های دریایی، تصحیحات مربوط به خطای SA را از طریق امواج رادیویی برای سیستم حمل و نقل دریایی ارسال می کردند. در نتیجه در طبقه بندی کلی سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS، این سرویس، GBAS می باشد.

این سرویس در ابتدا فقط مناطق دریایی و ساحلی را پوشش می داد. پس از افزایش نقاط شبکه در داخل آمریکا، این سرویس توانایی پوشش تمام نواحی ایالات متحده را نیز دارا شد. پس از سال 2000 که خطای SA از بین رفت، تصحیحات ارسالی توسط سرویس NDGPS نیز تغییر کرد. در حال حاضر دقت تعیین موقعیت با استفاده از دریافت این تصحیحات 1 تا 3 متر می باشد. همچنین در صورتی که به هر دلیل اطلاعات سرویس قابل اعتماد نباشد، پس از 10 ثانیه به کاربر هشدار داده می شود. به این حالت در اصطلاح Integrity Monitoring می گویند. برای آشنایی با آخرین تصحیحات ارسالی توسط این سرویس اینجا را کلیک کنید.

سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS
ایستگاه های ارسال تصحیحات سرویس NDGPS

در سال 2016 با توجه به افزایش شبکه های زمینی، تصمیم بر آن شد که این سرویس فقط در نواحی ساحلی و دریایی مورد استفاده قرار گرفته و تصحیحات لازم برای افزایش دقت تعیین موقعیت به روش تفاضلی کد را ارسال نماید. این سرویس تا سال 2020 به کار خود ادامه داده و پس از آن قطع می شود.

سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS
محدوده تحت پوشش سرویس NDGPS

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailTwitter

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

4 دیدگاه دربارهٔ «سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS»

 1. سلام ممنونم از اطلاعاتی که در سایت قرار میدید
  میخواستم اگه امکانش هست مقداری درمورد سرویس starfire توضیح بدید که چگونه تصحیات را محاسبه و با چه دقتی برای جی پی اس های c nav ارسال میکند
  خیلی ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *