سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP

مطالعه این نوشته در 19 دقیقه

در نوشته های قبلی به معرفی روش تعیین موقعیت مطلق دقیق پرداخته شد. در آن نوشته به سرویس هایی که تعیین موقعیت مطلق دقیق را به صورت آنلاین انجام می دهند، اشاره کردم. در این نوشته به بررسی یک از این سرویس ها به نام سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP می پردازم.

سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP

این سرویس که مخفف  Canadian Spatial Reference System (CSRS) Precise Point Positioning می باشد، یک اپلیکیشن آنلاین برای تعیین موقعیت دقیق داده های سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS است. این سرویس که توسط سازمان منابع طبیعی کانادا NRCAN راه اندازی شده است، با استفاده از اطلاعات مداری دقیق، امکان تعیین موقعیت دقیق هر نقطه ای در دنیا را فراهم می آورد.

کاربران با فرستادن فایل راینکس مشاهداتی خود از طریق اینترنت به این سرویس، مختصات دقیق ایستگاه مشاهداتی خود را در قالب مختصات در سیستم مختصات مرجع کانادا CSRS و یا فریم مرجع جهانی ITRF دریافت می کنند.

روش استفاده از سرویس آنلاین CSRS-PPP

برای دسترسی به این سرویس کافی است که بر روی لینک زیر کلیک کنید و در صفحه باز شده، ثبت نام نمایید.

ثبت نام در سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP

پس از ثبت نام و ورود با استفاده از اطلاعات کاربری، صفحه زیر را مشاهده می کنید.

 • در قسمت Email for results، ایمیلی که قصد دارید نتایج تعیین موقعیت به آن ایمیل، ارسال شود را مشاهده می کنید.
 • در قسمت Processing mode، شما حالت تعیین موقعیت خود را از بین دو حالت کینماتیک و استاتیک انتخاب می کنید. این سرویس توانایی محاسبه فایل های مشاهداتی حاصل از گیرنده های تک، دو و چند فرکانسه به حالت های استاتیک و کینماتیک را دار می باشد.
 • همان طور که در بالا اشاره کردم، می توانید تعیین کنید که مختصات شما در چه سیستم مختصاتی نمایش داده شود. البته فقط دو انتخاب داریم: دیتوم مربوط به کشور کانادا NAD83 و فریم مختصات مرجع بین المللی یا ITRF. بدون شک ما گزینه دوم، یعنی ITRF را انتخاب می کنیم.
 • اگر در قسمت قبلی، گزینه NAD83 را انتخاب کنیم، در قسمت Vertical datum، دیتوم ارتفاعی را نیز مشخص خواهیم کرد. چون ITRF را انتخاب کردیم، این قسمت از حالت انتخاب خارج می شود.
 • اگر مایل باشیم که اطلاعات فایل مشاهداتی ما در دیگر تحقیقات این سرویس مورد استفاده قرار بگیرد، کافی است که گزینه Contribute to passive control maintenance را تیک بزنید. برای این کار، فایل شما باید دارای شرایط زیر باشد:
  • برداشت شده توسط گیرنده دو فرکانسه باشد.
  • حداقل 3 ساعت طول مشاهدات ما باشد.
  • آنتن آن، آنتن مورد تایید IGS و یا NGS باشد.
  • ازتفاع آنتن نسبت به مارکر Marker مشخص باشد.
 • با زدن گزینه More options، امکان معرفی فایل OTL که مربوط به اطلاعات Ocean Tidal Loading یا بارگذاری جزر و مد اقیانوسی است، فراهم می شود. باید در نظر داشت در صورتی که بخواهیم تعیین موقعیت دقیق در یک اپک با دقت 5 سانتی متر انجام دهیم و یا تعیین موقعیت دقیق یک فایل استاتیک و با طول 24 ساعت با دقت میلیمتری انجام دهیم و این ایستگاه ما خیلی از  ساحل دور باشد، مقدار تاثیر جزر و مد اقیانوسی قابل صرف نظر کردن است. ولی در حالتی که نقطه ما با حالت کینماتیک برداشت شود، و یا نزدیک به نواحی ساحلی باشد، و یا طول فایل راینکس مشاهداتی کمتر از 24 ساعت باشد، تاثیر جزر و مد اقیانوسی باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP در بعضی از نواحی، تاثیر جزر ومد اتمسفری را لحاظ می کند. برای این که متوجه بشویم آیا برای فایل ما نیز این تاثیر در نظر گرفته شده است یا نه باید به قسمت گزارشات این سرویس مراجعه کنیم. اگر این فایل موجود نبود باید از فایل OTL مربوط به ناحیه مورد نظر خودمان استفاده کرده و آن را به سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP معرفی کنیم.
 • فایل راینکس مشاهداتی خود را در قسمت RINEX observation file انتخاب می کنیم. این فایل می توانید به صورت فایل فشرده، Hatanaka و یا راینکس استاندارد باشد.
سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
تنظیمات مورد نظر خود را در نسخه تحت وب وارد کنید

همانطور که در تصویر می بینید، من یک فایل 24 ساعته از ایستگاه ZIMM که عضو شبکه IGS می باشد برای تست به سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP معرفی کردم. حالت تعیین موقعیت را نیز بر روی استاتیک قرار داده ام. پس از آن با کلیک بر روی گزینه Submit to PPP فایل مورد نظر آپلود شده و پس از آپلود موفقیت آمیز، تصویر زیر به نمایش در می آید. پس از گذشتن زمانی در حدود 5 دقیقه، نتایج پردازش این فایل و گزارش های مربوط به آن به ایمیلی که در ابتدا وارد کرده ایم ارسال می شود. در ادامه به بررسی این گزارش ها می پردازم.

سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
فایل با موفقیت آپلود شده است

گزارش های ارسالی از سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP

همان طور که در قسمت قبل توضیح دادم، پس از چند دقیقه یک ایمیل برای شما ارسال می شود. این ایمیل حاوی اطلاعات کاملی درباره فایل آپلود شده در سیستم به همراه مختصات نهایی برآورد شده می باشد. در این قسمت به بررسی این فایل ارسالی توسط سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP می پردازم.

در ابتدا به ایمیل مراجعه کرده و فایل مورد نظر که معمولا به نام  full_output.zip ارسال می شود را دانلود و از حالت فشرده خارج می کنیم. در داخل این پوشه، 4 فایل به نام های zimm0010.csv ، zimm0010.pdf ، zimm0010.pos و zimm0010.sum موجود می باشد. بدیهی است چون فایل ارسالی مربوط به ایستگاه ZIMM بود، ابتدای نام فایل ها به این صورت در آمده است.

سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
ایمیل ارسال شده از CSRS

فایل zimm0010.csv، شامل مختصات ایستگاه به صورت اپک به اپک و به فرمت عرض و طول و ارتفاع ژئودتیکی می باشد. همچنین اطلاعات هر اپک مشاهداتی نیز وجود دارد. این فایل را با برنامه Microsoft Excel می توانید باز کنید.

سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
فایل باز شده در EXCEL

فایل zimm0010.pdf، یک گزارش کامل از ایستگاه پردازش شده می باشد. این گزارش شامل اطلاعات مربوط به گیرنده، نوع مشاهدات، مختصات برآورد شده و دقت آن، بیضی خطاها، تحلیل مشاهدات و پارامترهای برآورد شده، گراف هایی مربوط به برآورد تروپسفر، برآورد ساعت گیرنده، شرایط ابهام فاز و باقی مانده های کد و فاز می باشد.

سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
نمونه ای از گراف های موجود در فایل گزارش

فایل zimm0010.pos فایلی است که پارامترهای خروجی ازجمله مختصات ایستگاه به صورت اپک به اپک، تاخیر تروپسفر و اطلاعات ساعت ماهواره در آن وجود دارد. این فایل توسط نرم افزار های ویرایش متن نظیر ++Notepad قابل خوانده شدن دارد. در زیر چند خط ابتدای این فایل را مشاهده می کنید:

فایل zimm0010.sum نیز یک خلاصه از تمامی مراحل پردازش شامل، اطلاعات فایل، اطلاعات پردازش و اطلاعات زمانی پردازش، می باشد. این فایل نیز توسط ++Notepad قابل فراخوانی است. در زیر چند خط ابتدای این فایل را مشاهده می کنید:

روش استفاده از سرویس دسکتاپ CSRS-PPP

برای استفاده از سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP، علاوه بر نسخه تحت وب که در بالا توضیح داده شد، می توانید از نرم افزار تحت ویندوز این سرویس نیز استفاده کنید. برای دانلود این نرم افزار بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود PPP direct 2.1 

پس از دانلود و خارج کردن از حالت فشرده، فایل PPPdirectSetup_20170119.exe را اجرا کرده و نرم افزار PPP direct را نصب کنید. پس از نصب بر روی آیکون ایجاد شده بر روی صفحه دسکتاپ خود کلیک کنید تا برنامه اجرا شود. کافی است در قسمت CSRS User ID، اطلاعات ثبت نام خود در این سرویس یعنی ID خود را وارد کنید. (نیازی به وارد کردن کلمه عبور نیست).

پس از آن تنظیمات مورد نظر خود را شبیه به تنظیمات نسخه تحت وب که در بالا توضیح دادم، وارد کنید. در این نرم افزار، هم می توانید گزارش ها و خروجی سرویس را به صورت ایمیل (شبیه به نسخه وب) دریافت کنید و هم می توانید یک پوشه در سیستم خود تعریف کنید تا اطلاعات پس از پردازش به صورت مستقیم در آن دانلود و ذخیره شود. حتی می توانید هر دو حالت دریافت ایمیل و دریافت مستقیم را نیز فعال کنید. پس از آن بر روی دکمه OK کلیک کنید.

سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
تنظیمات مورد نظر خود را وارد کنید

حال نرم افزار آماده ارسال فایل راینکس مشاهداتی است. برای ارسال یک فایل راینکس برای پردازش توسط این سرویس کافی است آن فایل را بر روی آیکون نرم افزار کشانده و آن را رها کنید. عملیات فشرده سازی، آپلود و پردازش به صورت اتوماتیک انجام شده و نتیجه برای شما ارسال می شود. بدیهی است در طول ارسال فایل راینکس ، نباید ارتباط شما با اینترنت قطع شود. پیشنهاد می کنم حتما ایمیل خود را نیز وارد کنید، زیرا در صورتی که به هر علت اینترنت شما دچار اختلال شود، گزارش ها و نتایج پردازش برای شما ایمیل شود. جالب است بدانید می توانید تا بیش 10 فایل راینکس مشاهداتی همزمان نیز ارسال نمایید.

سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
فایل را به آیکون کشیده و رها کنید.
سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP
پس از آپلود موفق فایل راینکس توسط نرم افزار PPP direct، این پیغام نمایش داده می شود.

بدون شک سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP یکی از بهترین سرویس های آنلاین و رایگان موجود در زمینه تعیین موقعیت دقیق مشاهدات GNSS می باشد. به شخصه بیش از 12 هزار فایل را با این سرویس تعیین موقعیت کرده ام. در نوشته های آینده درباره نحوه استفاده از پارامترهای برآورد شده توسط این سرویس و سایر سرویس های مشابه بیشتر صحبت خواهم کرد.


امیر اللهویردی زاده
دانشجوی دکترای GNSS دانشگاه Curtin، کارشناس ارشد ژئودزی از دانشگاه اصفهان، مدرس دانشگاه، علاقه مند به سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای، مدیریت پروژه، برنامه نویسی
LinkedinTelegram

متوسط امتیاز / 5. تعداد رای

5 دیدگاه در “سرویس تعیین موقعیت دقیق CSRS-PPP”

 1. با سلام

  لطفا اطلاعاتی از سرویسهای تعیین موقعیت دقیق زمان واقعی (آنی) نیز در اختیارمون قرار دهید.
  مثلا تعبیر caster و stream در این سرویسها چه مفهومی دارند؟

  با تشکر

  1. سلام. در مورد این سرویس ها خواهم نوشت.

   مفهوم caster: فرض کنید یک سرویس، تصحیحاتی تولید می کند و این تصحیحات را برای کاربر ارسال میکند. این ارسال توسط یک سری سرور ارسال می شود. به این سرور ها در اصطلاح broadcaster و یا caster میگویند.

   مفهوم Stream: تصحیحات ارسالی از سمت این caster ها توسط فایل هایی با فرمت های مشخص ارسال می شوند. به این فرمت های ارسالی در اصطلاح stream گفته میشود.

 2. با سلام
  اگه یه فایل کینماتیک داشته باشیم و بخواهیم سرعت حرکت گیرنده را بدست بیاریم، ایا سرویس اینترنتی وجود داره که چنین خروجی تولید کنه؟
  با تشکر

 3. با سلام
  اگه یه فایل راینکس کینماتیک داشته باشیم و بخوایم سرعت گیرنده رو بدست بیاریم، سرویس اینترنتی وجود داره که چنین داده ای بده؟
  با تشکر

  1. سلام. وقت بخیر.
   من چنین سرویسی به صورت آنلاین ندیده ام. تولباکس هایی در زبان های مختلف برنامه نویسی برای این کار وجود داره. مثلا لینک زیر مربوط به یک تولباکس هست که در محیط برنامه نویسی Matlab نوشته شده. امیدوارم مفید باشه براتون:

   دانلود مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *