سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

0
(0)

در نوشته های مختلف در مورد سرویس هایی که امکان تعیین موقعیت مطلق دقیق یا Precise Point Positioning-PPP را فراهم می کنند، توضیح داده ام. از جمله معروفترین این سرویس ها، CSRS-PPP بوده که در نوشته ای جداگانه آن را معرفی کردم. دراین مطلب به معرفی یکی دیگر از این سرویس های آنلاین به نام  سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS می پردازم.

سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

این سرویس تعیین موقعیت، توسط ناسا ارائه شده است. به کمک آن می توان فایل مشاهداتی با فرمت RINEX (نسخه های 2 و 2.11) و تا نرخ مشاهداتی 1 ثانیه را تعیین موقعیت دقیق نمود. پیشنهاد می کنم حتما نوشته هایی که در مورد تعیین موقعیت دقیق در آی آر ژئودزی ارائه شده است را دنبال کنید.

سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS پس از دریافت فایل راینکس مشاهداتی شما، با استفاده از پیشرفته ترین الگوریتم های تعیین موقعیت، آن را تعیین موقعیت می کند. فایل شما می تواند مربوط به یک ایستگاه زمینی ثابت و یا در حال حرکت و یا حتی یک گیرنده بر روی یک پهپاد باشد!

همانطور که می دانید برای تعیین موقعیت دقیق نیاز به در اختیار داشتن اطلاعات مداری دقیق یا افمریز دقیق داریم. افمریز های مورد استفاده توسط APPS از طریق JPL و سیستم GDGPS به دست می آید.

نرم افزار مورد استفاده برای پردازش در این سرویس، GIPSY-OASIS می باشد که در آینده در آن مطلبی خواهم نوشت.

در ادامه به نحوه کار با این سرویس می پردازم:

نحوه استفاده از سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

کافی است به صفحه بارگذاری فایل این سرویس برویم. برای اینکار اینجا را کلیک کنید.

در صفحه بارگذاری، همانطور که در شکل زیر می بینید، می توانید فایل خود را انتخاب کنید. کافی است بر روی Choose File کلیک کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر به عنوان کاربر ثبت شده اقدام به آپلود کردن فایل کنید می توانید فایل هایی با حجم تا 10 مگابایت را نیز تعیین موقعیت کنید. پس پیشنهاد می کنم قبل از استفاده حتما ثبت نام کنید.

سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

پس از انتخاب فایل RINEX مورد نظر، باید تنظیمات مربوط به تعیین موقعیت را انجام دهید:

 • در قسمت Processing Mode نوع پردازش را انتخاب می کنیم (استاتیک یا کینماتیک)
 • در قسمت Measurement Type نوع مشاهدات را انتخاب می کنیم (تک فرکانسه یا دو فرکانسه)
 • در قسمت Orbits/Clocks used، وضعیت افمریز دقیق و اطلاعات ساعت ماهواره های موجود را مشاهده می کنیم. برای درک بهتر پیشنهاد می کنم حتما نوشته اطلاعات مداری دقیق سرویس IGS را مطالعه کنید. دقت کنید که اطلاعات مداری این سرویس از GDGPS می باشد و نه IGS! سرویس APPS بسته به فایل راینکس شما از یکی از افمریز های دقیق موجود برای تعیین موقعیت استفاده می کند.
 • در قسمت L1 Code نوع کد مورد نظر را برای پردازش انتخاب می کنیم. ( کد C/A و یا P)
 • در قسمت Model Pressure Data اگر مشاهدات مربوط به فشار را در اختیار داشتیم گزینه Yes را انتخاب کرده و آن را آپلود می کنیم. با این کار hydrostatic zenith delay محاسبه می شود.
 • در قسمت Elevation Dependent Data Weighting، نوع وزن دهی به اطلاعات وابسته به ارتفاع را از بین سه حالت انتخاب می کنیم.
 • در قسمت Advanced Options، میزان زاویه ارتفاعی را در قسمت Elevation Angle Cutoff مشخص می کنیم. با اینکار ماهواره هایی که در زاویه ارتفاعی کمتر از این زاویه قرار دارند در فرآیند محاسبات در نظر گرفته نمی شوند. دلیل اینکار وجود خطای چندمسیری یا Multipath برای مشاهدات این ماهواره ها می باشد. در قسمت Solution Output Rate نیز نرخ فایل خروجی را به ثانیه وارد می کنیم.

پس از آن بر روی Upload کلیک کرده و منتظر می مانیم تا فایل مشاهداتی آپلود شود.

سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

خروجی های سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

خروجی های این سرویس عبارتند از:

 • مختصات نقطه در فریم ITRF2008 (برای درک بهتر فریم ها حتما نوشته سیستم و فریم مرجع زمینی را مطالعه کنید.)
 • خلاصه ای از اطلاعات فایل های ورودی و انتخاب های انجام شده برای تعیین موقعیت
 • فایل XYZ: این فایل شامل مختصات و اطلاعات زمان ایستگاه به همراه خطاهای آن ها می باشد.
 • فایل LLH: این فایل شامل مختصات ژئودتیکی طول و عرض و ارتفاع و نیز اطلاعات زمان و خطاهای آن ها می باشد.
 • فایل GIPSY STACOV: این فایل که فقط در حالت استاتیک ارائه می شود، شامل مختصات XYZ و کوریانس های آن ها می باشد.
 • فایل GIPSY TDP file: شامل مختصات XYZ در فرمت TDP است.
 • فایل Log: خلاصه ای از تمامی مراحل پردازش توسط نرم افزار GIPSY
 • Google Earth URL: آدرس مربوط به محل قرارگیری فایل در نرم افزار Google Earth به همراه محل قرارگیری ایستگاه و یا مسیر حرکت ایستگاه در حالت کینماتیک

سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS

سرویس تعیین موقعیت دقیق APPS، فقط توانایی پردازش مشاهدات GPS را دارد و این بزرگترین نقص این سرویس در برابر CSRS-PPP می باشد.

نکته آخر اینکه این سرویس در حالت وب توانایی پردازش یک فایل را دارد. دوستانی که میخواهند تعداد فایل های زیادی را در لحظه پردازش کنند از طریق ایمیل و یا سایر راه های ارتباطی با من تماس بگیرند تا در مورد استفاده از سرویس ftp کمکشان کنم.


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.