دانلود داده های شبکه NGS

3.3
(3)

یکی از مشکلات بسیاری از کاربران سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS، دانلود داده های مناسب برای استفاده در فرآیند تعیین موقعیت می باشد. بسیاری از محققان برای پروژه های خود، نیاز به استفاده از مشاهدات ایستگاه های دائم موجود در نقاط مختلف دنیا دارند. در این نوشته به نحوه دانلود داده های شبکه NGS پرداخته می شود.

دانلود داده های شبکه NGS

شبکه NGS

NGS که مخفف National Geodetic Survey می باشد، اولین موسسه علمی مهندسی در زمینه تعیین موقعیت آمریکا است که در سال 1807 به دستور رئیس جمهور وقت آمریکا، Thomas Jefferson، تشکیل شده است. وظیفه این موسسه، تولید چارت های دریایی از سواحل آمریکا برای افزایش ایمنی دریانوردان بوده است. در 1878 نام جدیدی به این موسسه اختصاص داده شد: U.S. Coast and Geodetic Survey یا USC&GS

در سال 1970، با تغییراتی، سازمان ملی اقیانوس شناسی و اتمسفر (NOAA) به وجود آمد و NGS به عنوان قسمتی از این سازمان که مسئول فعالیت های ژئودتیکی است، به کار خود ادامه داد. یکی از وظایف NGS، تولید شبکه های مسطحاتی و ارتفاعی بود.

با گسترش سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای، NGS موظف به تولید و گسترش ایستگاه های دائم یا CORS شده است. تعداد ایستگاه های شبکه NGS، بیش از 2000 نقطه می باشد. بسیاری از نقاط مربوط به موسسات و ارگان های مختلف می باشد که در اختیار NGS قرار گرفته است. بیشتر این نقاط در قاره آمریکا قرار دارد. پس از جنگ آمریکا و عراق، 7 ایستگاه دائم از این شبکه در کشور عراق ایجاد شده است. در شکل زیر تعدادی از این نقاط را مشاهده می کنید.

دانلود داده های شبکه NGS

دانلود داده های شبکه NGS

برای دانلود مشاهدات راینکس ایستگاه های این شبکه، کافی است وارد صفحه دانلود داده های شبکه NGS در سایت NGS بشوید. پس از آن با صفحه ای شبیه به صفحه زیر مواجه می شوید:

دانلود داده های شبکه NGS

 • در قسمت Start Date تاریخی که فایل مشاهدات مربوط به آن را می خواهید وارد کنید.
 • در قسمت Start Time، زمان شروع فایل را می توانید وارد کنید.
 • اگر می خواهید اطلاعات را بر اساس منطقه زمانی خاصی دانلود کنید، آن را در Time Zone وارد کنید. معمولا UTC GMT انتخاب می شود.
 • در قسمت Duration in Hour می توانید مدت زمان فایل مشاهداتی مورد نظر را بر اساس ساعت وارد کنید.
 • ایستگاه مورد نیاز خود را در Site ID وارد کنید. می توانید با کلیک بر روی CORS Map، نقشه شبکه NGS را مشاهده کرده و با کلیک بر روی هر کدام از ایستگاه ها، ID آن را به دست آورید.
 • در صورتیکه تمایل دارید فایل مشاهداتی شما دارای اپک های مشاهداتی 1، 5، 15 و 30 ثانیه ای باشد می توانید آن را در قسمت Sampling Rate انتخاب کنید. اگر گزینه As Is را انتخاب کنید حالت پیش فرض آن ایستگاه را در نظر می گیرد.
 • با انتخاب یک ایستگاه، سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای که توسط آن ایستگاه مورد استفاده قرار می گیرد در قسمت Available Satellite Systems نمایش داده می شود. می توانید با تیک زدن گزینه های موجود مشخص کنید که فایل راینکس شما دارای چه مشاهداتی و از کدام سیستم تعیین موقعیت باشد.
 • در قسمت Coordinate File می توانید یک فایل شامل مختصات و بردار سرعت ایستگاه نسبت به نقطه مرجع آنتن ARP، برای استفاده در پردازش های خود دریافت کنید. در نرم افزارهایی نظیر RTKLIB و Bernese از این فایل استفاده کرده و مختصات ایستگاه را به عنوان نقطه معلوم در نظر می گیرند.
 • با تیک زدن NGS data sheet، فایلی شامل توضحاتی درباره دقت داده های این ایستگاه (در صورت وجود) دریافت خواهید کرد.
 • فایل راینکس ناوبری مربوط به هر ایستگاهی که انتخاب می کنید همراه با فایل مشاهداتی آن برای دانلود در اختیار شما قرار می گیرد. همانطور که میدانید دقت این فایل ها که شامل اطلاعات مربوط به موقعیت ماهواره ها هستند در حدود 5-2 متر می باشد. اگر می خواهید دقت تعیین موقعیت خود را افزایش دهید می توانید از افمریز دقیق IGS استفاده کنید. برای اینکار IGS Orbits in SP3(c) format را تیک بزنید. این فایل ها شامل مختصات دقیق ماهواره ها با دقت سانتی متری می باشند. در نوشته های گذشته درباره افمریز دقیق IGS توضیح داده ام.
 • با کلیک بر روی get CORS data file، داده های مد نظر شما در قالب یک فایل zip دانلود خواهد شد. دقت کنید اگر به هر دلیلی فایلی دانلود نشد، احتمالا دچار یکی از خطاهای زیر شده اید:
  • ایستکاه انتخابی در روز مد نظر شما دچار اختلال بوده و اطلاعات آن در دسترس نیست.
  • اطلاعات مربوط به افمریز دقیق IGS هنوز در سیستم آپلود نشده و در اختیار شما قرار ندارد.
  • برای ایستگاه انتخابی NGS data sheet وجود ندارد.
  • یکی از فیلدها را اشتباه پر کرده اید.

من یک نمونه از فایل ها را دانلود کردم. این فایل مربوط به ایستگاه AB02 و روز اول اپریل 2016 می باشد. آن را از اینجا دانلود کنید. پس از باز کردم فایل zip، فایل های زیر در آن وجود دارد:

 • ab02.ds: فایل دیتاشیت مربوط به ایستگاه است.
 • ab02.log.txt: فایل log ایستگاه است که از طریق آن اطلاعات کاملی از این ایستگاه به دست می آورید.
 • ab02_08.coord.txt: فایل شامل مختصات و بردار سرعت ایستگاه نسبت به نقطه مرجع آنتن ARP در فریم IGS08
 • ab020920.16n: فایل راینکس ناوبری مربوط به این ایستگاه
 • ab020920.16o: فایل راینکس مشاهداتی مربوط به این ایستگاه
 • igs18905.sp3: فایل افمریز دقیق IGS شامل اطلاعات مداری و ساعت دقیق ماهواره ها (در بعضی از ایستگاه ها، فایل igl نیز وجو دارد که مربوط افمریز دقیق ماهواره های GLONASS می باشد.)
 • README.txt: شامل توضیحاتی درباره فایل های دانلود شده می باشد.

در نوشته های آینده درباره نحوه دانلود فایل از سایر سرویس های GNSS بیشتر توضیح خواهم داد.


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 3.3 / 5. تعداد رای 3

4 دیدگاه دربارهٔ «دانلود داده های شبکه NGS»

 1. با سلام
  ممنون می شوم که اطلاعاتی از سرویس های GNSS ای که در همسایگی ایران قرار دارند (مثلا در حوزه خلیج) و نحوه دریافت مشاهداتشان، در اختیارمان قرار دهید.
  تشکر

  1. در همین نوشته تعدادی از ایستگاه های NGS را اشاره کردم که در عراق قرار دارند و می توانید اطلاعات آن ها را دانلود کنید. به نوشته معرفی سرویس IGS مراجعه کنید. نقاط IGS که در اطراف ایران هستند را در شبکه IGS پیدا کنید و از طریق دیتاسنتر CDDIS، مشاهدات آن ها را دانلود کنید.

 2. سلام
  ممنونم بابت مطالب ارزشمند شما
  اگه فایل راینکس مربوط به تاریخ و زمان خاصی رو بخواهیم باید چکار کنیم.
  خیلی ضروری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.