بهبود شرایط پرواز و فرود با استفاده از GNSS

0
(0)

بهبود شرایط پرواز و فرود با استفاده از GNSSپروژه BLUEGNSS، توسط اتحادیه اروپا به منظور استفاده از سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS در افزایش ایمنی پرواز در فرودگاه ها به راه افتاده است. این پروژه برای استفاده از سیستم Galileo در فرودگاه های چهار کشور یونان، ایتالیا، قبرس و مالت طراحی شده است. استفاده سه بعدی از GNSS در فاز اولیه در 11 فرودگاه این چهار کشور در نظر گرفته شده است که موجب بهبود شرایط پرواز و فرود با استفاده از GNSS در این فرودگاه ها شده است.

به کمک BLUEGNSS، هواپیماها در این محدوده قادر به پرواز در مسیری دقیق و با صحت و Integrity بالا می باشند. منظور از Integrity، توانایی کشف خطاها در سیستم و اعلام هشدار به کاربران برای عدم استفاده از سیستم تعیین موقعیت می باشد. همچنین امکان پرواز و فرود در شرایط بد آب و هوایی به کمک سیستم های هدایت ارتفاعی یا Vertical Guidance امکان پذیر می باشد.

بهبود شرایط پرواز و فرود با استفاده از GNSS

 

علاوه بر موارد اشاره شده، امکان استفاده از سیستم کمکی EGNOS که یک سیستم SBAS می باشد، نیز فراهم شده است تا فرودگاه های کوچک که توان خرید زیرساخت های مورد نیاز برای راه اندازی یک سیستم GBAS را ندارند از این پروژه استفاده کنند. GBAS که مخفف Ground Base Augmentation System است، سیستم های زمینی کمکی برای دستیابی به دقت بالا، برای استفاده از سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای در محدوده فرودگاهی می باشند. این سیستم ها از سرویس های تعیین موقعیت تفاضلی DGNSS استفاده می کنند که در نوشته ای به معرفی این سرویس ها پرداخته ام.

بهبود شرایط پرواز و فرود با استفاده از GNSS


 

امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.