دسته‌ها
کدنویسی Matlab

برای برنامه نویسی با Matlab از کجا شروع کنم؟

4.4
(7)

بدون شک یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف از جمله سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS شده است، پیشرفت در برنامه نویسی و ارائه زبان های نوین و پرکاربرد در این شاخه از علم می باشد. تمامی کاربرانی که در زمینه های مرتبط با علم و تکنولوژی در حال کار و پژوهش می باشند، نیاز مبرم به آشنایی با زبان های مختلف برنامه نویسی دارند. از جمله مهمترین این زبان های می توان به خانواده زبان برنامه نویسی C، زبان JAVA و … اشاره نمود.

یکی از محیط های برنامه نویسی که بر اساس زبان های برنامه نویسی C و ++C و Java توسط ریاضی دان و برنامه نویس آمریکایی، Cleve Moler طراحی شده است، MATLAB می باشد. این محیط برنامه نویسی که توسط کمپانی Mathworks ارائه شده، یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در علم ژئودزی و کار بر روی داده های سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS می باشد.

برنامه نویسی با Matlab

با توجه به گستردگی منابع ارائه شده برای آموزش برنامه نویسی با Matlab، در این نوشته به معرفی تعدادی از منابع فارسی و انگلیسی برای کار با این محیط برنامه نویسی می پردازم. با مطالعه هرکدام از این منابع می توانید به شناخت مناسبی از این محیط برنامه نویسی برسید. اگر هنوز نمی دانید که برای برنامه نویسی با Matlab از کجا شروع کنید، نوشته زیر را بخوانید.

قبل از معرفی منابع باید به یک نکته مهم اشاره کنم: به هیچ عنوان فقط با یادگیری یک زبان برنامه نویسی، برنامه نویس نمی شوید. چیزی که در این نوشته و منابع دیگر به آن اشاره شده، تعدادی دستور برای استفاده در محیط های مختلف برنامه نویسی از جمله Matlab می باشد. برای این که بتوانید برنامه نویس خوبی بشوید در اولین گام باید با الگوریتم نویسی و پارامترهای مرتبط با آن آشنا شوید.

به طور خلاصه باید متوجه شوید که برای نوشتن یک برنامه چه روندی را از 0 تا 100 باید دنبال کنید. هدف اصلی ما در برنامه نویسی حل یک مشکل می باشد. این مشکل می تواند محاسبه مختصات یک نقطه، پردازش تصویر، طراحی و ساخت یک اپلیکیشن و هزاران نمونه دیگر باشد. بنابراین در کنار یادگیری نحوه برنامه نویسی با Matlab، حتما منابع مرتبط با الگوریتم نویسی و اصول برنامه نویسی را نیز مطالعه نمایید.

الگوریتم نویسی

برای شروع آشنایی با اصول برنامه نویسی و الگوریتم نویسی می توانید به منابع زیر مراجعه نمایید. (این منابع آنلاین بوده و برای تمامی زبان های برنامه نویسی مفید می باشد)

شکل گرفتن ذهنیت برنامه نویسی اولین و مهمترین گام می باشد.

برنامه نویسی با Matlab

منابع آموزشی برای برنامه نویسی با Matlab

پس از آشنایی با اصول اولیه الگوریتم نویسی، به معرفی منابع آموزشی برای برنامه نویسی با Matlab می پردازم.

Help نرم افزار Matlab

بدون شک بهترین منبع برای آشنایی با دستورهای Matlab، قسمت Help این نرم افزار می باشد. مثل تمامی نرم افزارها، با زدن دکمه F1 به Help این نرم افزار دسترسی پیدا کرد. در این قسمت شما میتوانید از مطالب مفید ارائه شده برای آموزش Matlab به صورت فصل به فصل استفاده کنید. کافیست بر روی “Getting Started with MATLAB” کلیک کنید و مراحل آموزش را دنبال کنید. شبیه به این قسمت، در سایت Mathworks نیز وجود دارد.

برنامه نویسی با Matlab

همچنین با جستجوی هر دستور می توانید نحوه استفاده از آن دستور به همراه مثال های کاربردی را مشاهده نمایید. به عنوان نمونه با تایپ دستور lla2ecef که برای تبدیل مختصات منحنی الخط به کارتزین استفاده می شود، نحوه کار با این دستور و مثال های مربوط به آن را مشاهده می کنید.

برنامه نویسی با Matlab

 

آموزش برنامه نویسی با Matlab توسط عباس طبیبی

یکی از بهترین منابعی که برای آموزش مطالب پایه برنامه نویسی با Matlab به زبان فارسی دیدم، پاور پوینت های ارائه شده توسط مهندس عباس طبیبی از دانشگاه صنعتی اصفهان بوده است. برای دانلود این فایل ها می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

دانلود پاورپوینت های آموزش پایه Matlab

علاوه بر فایل های پاورپوینت، می توانید از کانال آپارات عباس طبیبی نیز استفاده کنید.

برنامه نویسی با Matlab

فیلم های آموزشی برنامه نویسی با Matlab سایت فرادرس

سایت فرادرس یک پکیج آموزشی از مبتدی تا پیشرفته برای Matlab تهیه کرده است. اگر علاقه مند به فیلم های آموزشی هستید می توانید این پیکیج را در لینک زیر مشاهده و خریداری نمایید:

مجموعه آموزش های برنامه نویسی MATLAB

سایت آموزش Mathworks.ir

یکی از سایت های مفید آموزش Matlab، سایت Mathworks.ir می باشد که مقالات و کتاب های آموزشی مفیدی در رابطه با برنامه نویسی با Matlab ارائه می دهد.

همان  طور که مشاهده می کنید روش های مختلفی برای آشنایی با برنامه نویسی با Matlab و نیز نحوه الگوریتم نویسی وجود دارد. کافی است که از یکی از روش های بالا استفاده کرده و دانش خود را در این زمینه افزایش دهید. فراموش نکنید:

تنها راه برای پیشرفت در برنامه نویسی تمرین، تمرین و تمرین است.


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailTwitter

متوسط امتیاز 4.4 / 5. تعداد رای 7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *