الگوریتم جدید در سرویس CSRS-PPP

0
(0)

همانطور که در نوشته معرفی سرویس تعیین موقعیت مطلق دقیق CSRS-PPP اشاره کردم، این سرویس یکی از دقیق ترین سرویس های تعیین موقعیت به صورت PPP می باشد که امروزه مورد استفاده بسیاری از کاربران قرار می گیرد. مسئولین این سرویس اعلام کرده اند که به زودی الگوریتم تعیین موقعیت توسط این سرویس به روز خواهد شد. الگوریتم جدید در سرویس CSRS-PPP که با نام SPARK معرفی شده است، دارای خصوصیات زیر می باشد:

  • این الگوریتم از مشاهدات ترکیب نشده به جای استفاده از ترکیب عاری از یونسفر، استفاده می کند.استفاده از مشاهدات ترکیب نشده موجب سادگی محاسبات مربوط به مشاهدات چندفرکانسه می شود.
  • از مدل هایی برای یونسفر مایل استفاده می کند که موجب افزایش سرعت همگرایی پس از وقوع خطاهای سیگنال نظیر Cycle Slip می شود.
  • این الگوریتم مشاهدات کد و فاز گیرنده های تک فرکانسه را نیز پردازش می کند.
  • الگوریتم جدید، راینکس نسخه 3 را نیز پشتیبانی می کند.
  • از مدل حل ابهام فاز PPP-AR استفاده کرده که موجب افزایش سرعت عملکرد تعیین موقعیت می شود.
  • بعد از اینکه محصولات مداری دقیق سایر سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای توسط سرویس IGS و یا NRCan ارائه شد، این سرویس قادر به تعیین موقعیت دقیق تمامی این سیستم ها خواهد بود.

تست های انجام شده نشان می دهد که مولفه ارتفاعی الگوریتم جدید در سرویس CSRS-PPP، چند میلیمتر متفاوت از الگوریتم قدیمی می باشد. این تفاوت به علت اعمال تصحیحی به نام Shapiro Effect است. تفاوت اشاره شده درحدود 4-5 میلیمتر بوده که در شکل زیر به وضوح مشخص می باشد. نقاط قرمز رنگ مربوط به الگوریتم قدیمی با نام PACE و نقاط جدید مربوط به الگوریتم جدید در سرویس CSRS-PPP می باشد. اگر از این سرویس استفاده می کنید و سری های زمانی سالیانه می سازید در صورتیکه چنیین بایاسی را مشاهده کردید نگران نباشید؛ سرویس بهبود پیدا کرده است:

الگوریتم جدید در سرویس CSRS-PPP


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.