استفاده از GPS در ورزش

0
(0)

یکی از کاربردهای جالب GPS، استفاده از آن در ورزش حرفه ای می باشد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از سنسورهای مختلف در ورزش امکان اندازه گیری پارامترهای مختلفی که بر عملکرد یک ورزشکار تاثیر می گذارد، فراهم شده است. یکی از شرکت های معروف در این زمینه شرکت STATSports می باشد. این کمپانی در زمینه استفاده از GPS در ورزش تولیدات جالبی دارد.

استفاده از GPS در ورزش

یکی از این تولیدات سری محصولات APEX است که به کمک آن می توان به صورت آنی (Real Time) امکان استفاده از GPS را برای ورزشکاران فراهم نمود. در واقع با پوشیدن این محصولات، امکان بررسی دقیق پارامترهایی نظیر شتاب، میزان انرژی مصرف شده، مناطقی که ورزشکار در آن حرکت کرده و نیز زمان عملکرد آن در اختیار تیم آنالیز قرار می گیرد.

استفاده از GPS در ورزش

این سیستم با فرکانس 18 هرتز از حرکت بازیکنان نمونه برداری می کند. یعنی در هر ثانیه 18 نمونه برداشت می کند. تیم آنالیز می تواند با استفاده از این محصول تا 100 ورزشکار را به صورت همزمان بررسی کند. در این دستگاه از سنسور GPS، سنسور شتاب سنج 600 هرتزی و ژیروسکوپ 400 هرتزی، سنسور مغناطیس سنج 10 هرتزی و سنسور Bluetooth برای انتقال آنی داده ها استفاده شده است.

استفاده از GPS در ورزش

علاوه بر سنسورهای تعیین موقعیت و تعیین حالت، از سنسورهای پزشکی نیز استفاده شده است تا به کمک آن سلامت ورزشکاران مانیتور شده و گزارش های مفیدی در اختیار تیم پزشکی قرار گیرد. در حال حاضر باشگاه های بزرگ ورزشی از این محصولات استفاده کرده و نظارت دقیقی بر نحوه عملکرد بازیکنان دارند.

استفاده از GPS در ورزش

همان طور که میبینید کاربردهای سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای متنوع می باشد که استفاده از GPS در ورزش یکی از این کاربردها است. در آی آر ژئودزی سعی شده به کاربردهای متنوع GNSS و تجاری سازی این تکنولوژی پرداخته شود.


امیر اللهویردی زاده

محقق در زمینه سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS و تعیین مدار ماهواره های مکعبی CubeSats، ژئودزین سابق، عاشق فضا و تکنولوژی

ORCID iD icon

اکانت توییتر جهت ارتباط سریع:

@AmirAllahvirdi

LinkedinEmailResearchGate

متوسط امتیاز 0 / 5. تعداد رای 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.